Pelikán bude víc poslouchat Babiše, tvrdí Válková

Eric Drooker

Odvolaná ministryně spravedlnosti Helena Válková si myslí, že její nástupce Robert Pelikán bude mít lepší pozici než ona. Podle Válkové má budoucí ministr úzký vztah s Andrejem Babišem. Proto může očekávat větší podporu, za kterou nabídne bezmeznou poslušnost k ANO. Helena Válková to uvedla v rozhovoru pro DVTV. Exministryně si je jistá, že musela z vedení rezortu odejít proto, že už ji tam Babiš nechtěl, a proto ani nezasáhl, když proti ní Lidové noviny spustily, podle jejích slov, lživou kampaň.

Helenu Válkovou udivilo, že předseda hnutí ANO nic neudělal, když LN, které vlastní, začaly tvrdě kritizovat kroky ministryně. „Čekala jsem, že rázně bouchne do stolu a nějak se k tomu vyjádří,“ uvedla Válková. „Mohl třeba napsat článek, kde by řekl, že žádné osudové chyby nedělám, ale nestalo se,“ mrzí jí. Role Lidových novin je ale podle jejích vyjádření jasná. „Když Martin Shabu z LN sám hrdě prohlásil, že napsal 70 kritických článků a konečně se mu podařilo mě odstřelit, je to zvláštní,“ diví se Válková. „Chápu, že je jeho práce kritizovat ministry, ale v jeho článcích byly jen samé polopravdy,“ říká. Podle Válkové měl únik informací, které se objevily v textech, na svědomí někdo z ministerstva spravedlnosti.

Role Andreje Babiše v kampani, která vyústila v její odvolání, není podle Válkové prokazatelná. „Volala jsem panu předsedovi a on mě několikrát řekl, že Lidové noviny neřídí,“ říká. Přesto ji překvapuje, že se Babiš neohradil proti článkům, které poškozují hnutí ANO a mediální obraz jednoho z jeho ministrů. „Naivně jsem si myslela, že by se o tom mělo jednat. Že by vysvětlil, že ministryně Válková osudové chyby neudělala,“ říká. Pak by prý mohla zase v klidu pracovat na programu, který se Babišovi tolik líbil a se kterým šel do vítězných voleb.

Nástupce Válkové Robert Pelikán ale prý bude mít lepší pozici. „Dělal na ministerstvu financí, a když pak přešel na spravedlnost, pořád na úřad Andreje Babiše docházel,“ vysvětluje Válková. „Má s ním jiný vztah než jsem měla já. Ten můj byl vždy jen naprosto profesní,“ dodává. Na dotaz, zda si myslí, že bude Pelikán plnit rozkazy Andreje Babiše, odpověděla jasně. „Zatím je plnil, nebo se je snažil plnit,“ řekla Válková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]