Pelikán chce úředně rušit soukromé firmy za neplnění informační povinnosti

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ČTK)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | FOTO: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti uvažuje o zpřísnění postihu pro firmy, které neuloží svoji účetní závěrku do Sbírky listin Veřejného rejstříku. Zatímco nyní jim hrozí za toho porušení zákona zejména peněžitá pokuta, v budoucnu by mohly být i zrušeny a vymazány bez likvidace. V dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán z Babišova hnutí ANO.

Společnost by podle tohoto plánu dostala výzvy, pokud by povinnost dva roky nesplnila. „Po marných výzvách bude nejen zrušena, ale taky vymazána bez toho, aby tam nastupovala nějaká likvidace,“ uvedl Pelikán. Postup označil za poměrně přísnou, ale efektivní sankci.

Novinka by se mohla podle ministra objevit v návrhu novely zákona o obchodních společnostech, kterou ministerstvo plánuje poslat do připomínkového řízení ještě tento nebo příští měsíc.

Pelikán na dotaz poslance Petra Kudely (KDU-ČSL) uznal, že řada firem informační povinnost neplní, ač se jejich disciplína v posledních letech zlepšila. „Problém je, že valná většina subjektů, které neplní sbírku listin, ji neplní proto, že jsou to subjekty de facto mrtvé,“ podotkl ministr. Pokud dostanou pokutu, vznikne podle něho jen pohledávka, kterou nikdo nikdy nevymůže.

Ministr taky řekl, že povinnost zveřejňovat paušálně všechny závěrky ve sbírce listin je v Evropě ojedinělá. „Ale já ji považuji za pozitivní a prospívající bezpečnosti obchodu,“ dodal.

Sankce za nepředložení listin může dosáhnout až 100.000 korun. Existuje i možnost zahájení řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací, a to i bez návrhu. K takovému kroku je ale možné přistoupit až po splnění několika podmínek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]