Pelosiová chce, aby Trump neměl přístup k jaderným kódům a aby okamžitě odešel

CNN

Donald Trump podněcuje své stoupence nedlouho předtím, než se vydali dobývat Kapitol. | FOTO: CNN

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v dopise zákonodárcům sdělila, že s předsedou sboru náčelníků štábů hovořila o prezidentu Trumpovi a jaderných kódech.

„Dnes ráno jsem mluvila s předsedou sboru náčelníků štábů Markem Milleyem, abychom probrali dostupná opatření, jak zabránit nestabilnímu prezidentovi v zahájení vojenského nepřátelství nebo v přístupu k odpalovacím kódům a možnosti nařídit jaderný úder,“ napsala Pelosiová. „Situace tohoto pomateného prezidenta nemůže být nebezpečnější a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili americký lid před jeho nevyváženým útokem na naši zemi a naši demokracii.“

archiv

Předseda sboru náčelníků štábu (Chairman of the Joint Chiefs of Staff) je nejvyšší funkce amerických ozbrojených sil. Předseda je hlavním vojenským poradcem prezidenta Spojených států, tedy vrchního velitele, a také Národní bezpečnostní rady, Domácí bezpečnostní rady a ministra obrany. Ač je nejvýše postaven, zákon předsedovi sboru náčelníků štábu upírá velitelskou autoritu nad ozbrojenými silami. Sbor náčelníků štábu zahrnuje náčelníky štábu armády, námořní pěchoty, námořnictva, letectva a náčelníka kanceláře národní gardy.“ (securitymagazin.cz)

Pelosiová v dopise také poděkovala zákonodárcům a sdělila zprávu o smrti policejního důstojníka z oddělení USCP Briana D. Sicknicka, ke které došlo po středečním vpádu davu do Kapitolu. Podle svého vyjádření doufá, že se jí viceprezident Mike Pence ozve „co nejdříve“ ohledně odvolání Donalda Trumpa z úřadu.

„Před téměř padesáti lety, po letech vlády jejich ničemného prezidenta, republikáni v Kongresu konečně řekli prezidentu Nixonovi, že je čas jít. Dnes, po prezidentových nebezpečných a pobuřujících činech, musí republikáni v Kongresu tento příklad následovat a vyzvat Trumpa, aby svůj úřad opustil – okamžitě. Pokud prezident neodejde z úřadu okamžitě a dobrovolně, Kongres přistoupí k naší akci,“ napsala Pelosiová.

V dopise bylo rovněž oznámeno, že od ošetřujícího lékaře a Úřadu pro pomoc zaměstnancům přijde dopis o prostředcích, které mají zákonodárci k dispozici pro zvládnutí traumatu po středečním incidentu.

(Zdroj: CNN.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner