Pelosiovou je třeba podpořit, vzkázal Vystrčil. Demokratický svět si nesmí nechat vyhrožovat

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (ČTK)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: ČTK

Návštěva Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu vyvolala ostrou reakci Číny. Podle Pekingu totiž cesta předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů může znamenat hrubé vměšování do čínských vnitřních záležitostí a vážné narušení čínské suverenity. S tím ovšem nesouhlasí Miloš Vystrčil (ODS). Předseda senátu je přesvědčen, že demokratický svět nesmí podléhat vyhrožování a zastrašování.

Právě Vystrčil moc dobře ví, jak umí Čína zareagovat, když se jí nelíbí cesta politika demokratické země na Tchaj-wan. Sám totiž ostrov i přes nátlak čínské ambasády navštívil před dvěma lety. Přes výhrůžky asijské velmoci však podle slov šéfa senátu Pelosiová dělá dobře.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová.  (Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

„Jako předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů svojí návštěvou Tchaj-wanu pouze potvrzuje, že přirozenou součástí parlamentní diplomacie USA jako suverénní, svobodné a demokratické země je podpora zemí, které sdílejí společné demokratické principy a hodnoty,“ připomíná Vystrčil pro FORUM 24. Navíc podle něj z hlediska amerického vnímání politiky jedné Číny k žádnému porušení této politiky nedochází.

Vystrčil je přesvědčen, že Nancy Pelosiová bude vystavena silnému tlaku z čínské strany. „Je nutné jednoznačně ji, celou její delegaci a USA podpořit. Nejhorší je, pokud by svobodný a demokratický svět podléhal vyhrožování a zastrašování,“ myslí si předseda horní komory parlamentu. 

„Snižování strategické závislosti na totalitních zemích, posilování suverenity a svébytnosti, sdílení společných principů a hodnot je jedinou cestou, která může být pro svobodný a demokratický svět v konfrontaci s totalitními a autoritářskými režimy dlouhodobě úspěšná,“ dodává Vystrčil.

Pelosiová dorazila na Tchaj-wan v úterý před pátou hodinou odpolední středoevropského času. Na ostrově stráví pouze pár hodin a poté bude pokračovat ve své cestě po asijských zemích.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů svou návštěvu vložila mezi pobyty v Jižní Koreji a Japonsku. Pelosiová je nejvýše postaveným americkým politikem, který Tchaj-wan navštívil za posledních sto let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]