KOMENTÁŘ / Vladimir Putin v podstatě zopakoval již legendární větu Dmitrije Medveděva, že peníze nejsou. Pokoušel se to osladit vtipkováním, ale ani studentům, ani většině občanů už moc do smíchu není. Epizodu zachytil ruský web Dzen.ru.
Pobavit se studenti mohli s Putinem na nedávném setkání s mladými vědci. Na peníze došlo v rámci diskuse o takzvané „Mendělejevově mapě“, což je projekt, díky němuž školáci, studenti a postgraduální studenti mohou dostávat různé slevy a bonusy. Zápletka je v tom, že na to všechno dávají peníze soukromé firmy. Jedna studentka ze Zabajkalské státní univerzity navrhla, že by taky mohl něco dát stát. V tom poněkud narazila, protože Putin vysvětlil, že už je těžké provést dodatečné změny v rozpočtu, protože ten už je schválený.
Pak přišel ten vtip.
Podle Putina je třeba přijít za ministrem financí Antonem Siluanovem a říct: „Dej mi ty peníze.“ Podle vůdce pak ministr „začne plakat“ a volat: „Peníze nejsou!“
Po této historce následuje na Dzen.ru zdrcující komentář, kde se v podstatě říká, že peníze skutečně nejsou a nikdo se o to už ani dlouho nepře. Podle autora je to tím, že „všechny peníze naší země jsou v rukou oligarchie a Západu“. Ruští miliardáři podle článku dokázali jen za jeden rok vydělat (protože okradli lidi, soudí autor) 101,4 miliardy dolarů. Citován je ekonom Sergej Glazjev, který tvrdí: „Kolosální příliv ropných dolarů z našich exportních zisků (což je bilion dolarů) nevyužíváme a neinvestujeme je do domácí ekonomiky.“
Poté následuje popis temné ruské reality.
„Historicky nemáme peníze pro seniory, pracující, mládež ani nemocné děti. Odjakživa nemáme peníze na nic! Zato jich má velký nadbytek úzký okruh osob, které jsou z nich tak poblázněné, že ztratily veškeré spojení s realitou. Těmto chamtivým povahám je naprosto jedno, jak žijí důchodci, respektive že žijí bídně, a mnozí Rusové se svých důchodů ani nedožijí. A jak se ho mohou dožít, když se věk odchodu do důchodu zvýšil a muži se dožívají v průměru 45-60 let?“ ptá se komentátor.
„Ale to naše úředníky nezajímá. Populaci lze doplnit přílivem migrantů. Stále není jasné, proč naši chlapi musí položit život v zóně konfliktu při obraně zájmů vlasti, zatímco cizinci, kteří špatně mluví rusky, zde vydělávají peníze, které pak úspěšně posílají domů… Divoké zadlužování obyvatelstva a neustálá inflace už začaly dělat své. Jestliže dříve při plánování svého rozpočtu například ti samí hypotékáři po zaplacení měsíční splátky počítali, že peníze, které jim zbudou z platu, jim vystačí na měsíční zásobu potravin, dnes mnohým lidem dojdou peníze 10-15 dní před dalším příjmem,“ píše se v článku.
Výčet je to rozsáhlý. Když je třeba jít do nemocnice, není kam jít, na léky u nás nejsou peníze. „To, čemu dnes říkáme zdravotnictví, je jen ošklivá parodie na to, jak to vypadalo v SSSR.“
Podle autora se v Rusku věta „nejsou peníze“ stala posvátnou frází a „něco naznačuje, že bude aktuální ještě několik desetiletí“.
Text končí poměrně výhružně. „Člověk je nucen vzpomenout si na větu, kterou svého času řekl Karel Marx: Abychom se domohli u buržoazie spravedlnosti, je třeba klepat na brány jejich paláců pažbami pušek!“
Nářky komentáře z webu Dzen.ru mají reálný základ. „Ve druhém čtvrtletí roku 2023 žilo v Rusku pod hranicí chudoby přibližně 11 procent obyvatel. Podíl Rusů s příjmem nižším než životní minimum byl o něco nižší než ve stejném čtvrtletí roku 2022, kdy přesáhl 12 procent,“ píše web Statista.com.
Zhoršování dostupnosti zdravotní péče se skutečně děje. V roce 2021 působilo v Rusku 5072 nemocničních organizací. Ve srovnání s rokem 2010 se počet nemocnic v zemi snížil o více než 1,2 tisíce. Hustota nemocničních lůžek, měřená jejich počtem na 10 tisíc obyvatel, zaznamenala v posledních letech nárůst.
V roce 2021 byla očekávaná průměrná délka života v Rusku při narození u žen přibližně 74,77 let, zatímco průměrná délka života při narození u mužů byla přibližně 64,21 let.
V popisu neradostné současnosti má komentátor pravdu. Jistě i v tom, že ruští oligarchové nestrádají. Za nedostatek peněz ale nemůže v první řadě Západ a kupodivu snad oligarchové, ale výdaje ruského státu na nesmyslnou válku.
Putin schválil rekordní navýšení rozpočtu na vojenské výdaje v roce 2024 o zhruba 30 procent na 36,6 bilionu rublů (376,7 miliardy eur). Tento nárůst představuje téměř sedmdesátiprocentní zvýšení výdajů na armádu ve srovnání s rokem 2023 při očekávaném deficitu 1,595 bilionu rublů (16,4 miliardy eur). Výdaje na „obranu a bezpečnost“ budou v příštím roce dohromady tvořit přibližně 40 procent celkových rozpočtových výdajů. Obranou se ale myslí útok a bezpečností nejspíš posílení policejního aparátu, aby mohl utiskovat ty daňové poplatníky, kterým se to všechno nějak nezdá.
Ryba ovšem smrdí od hlavy a Rusko, jako bývalá mocnost, je jako velryba smrdící z toho samého místa. Kdo je hlavou Ruska, je obecně známo. Ten samý člověk, který už 23 let vykládá, jak se v budoucnosti všechno zlepší. Teď hodil zemi třicet let zpět, takže se budoucnost poněkud vzdálila. A to ještě není jasné, jaká.