Státní peníze pro Babišovu Mafru: Tímto závažným problémem se zabýváme, zní z nové vlády

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

V aktuálním vydání Týdeníku FORUM přinášíme text na základě analýzy společnosti Datlab, která ukazuje, že do vydavatelství Mafra bývalého předsedy vlády Andreje Babiše doputovalo zejména díky inzerci 140 milionů korun od 377 veřejných institucí. Byla mezi nimi i ministerstva. Deníku FORUM 24 nyní například ministr kultury Martin Baxa potvrdil, že se bude celou situací zabývat.

Miliony do Babišova vydavatelství proudily i přesto, že taková praxe odporuje zákonu o střetu zájmů. Je zde jasně řečeno, že „obchodní společnost, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) zákona o střetu zájmů nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25% účast společníka v obchodní společnosti, se nesmí účastnit zadávacích řízení dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), jako účastník zadávacího řízení nebo jako poddodavatel, prostřednictvím kterého dodavatel prokazuje kvalifikaci, přičemž pokud se takováto obchodní společnost zadávacího řízení zúčastní, zadavatel je povinen vyloučit ji ze zadávacího řízení bez dalšího. Uvedený zákaz se přitom vztahuje i na veřejné zakázky malého rozsahu“.

()

Jedním z největších inzerentů v Mafře byla v předchozích letech Česká filharmonie. Deník FORUM 24 se proto obrátil na ministra kultury Martina Baxu s dotazem, jak se taková věc bude napříště řešit. „Tímto problémem se zabývám už od nástupu do funkce, protože případný střet zájmů považuji za závažný problém, zvlášť u ministerstva, v jehož gesci jsou média samotná. V současnosti vedení ministerstva prověřuje, zda a případně v jakém rozsahu byly takové smlouvy v rámci resortu kultury uzavřeny a co přesně bylo jejich obsahem. Po shromáždění všech zjištění a jejich vyhodnocení přijme ministerstvo případně patřičná opatření,“ sdělil Baxa.

A záležitostí se zabývá i ministryně obrany Jana Černochová, která upozornila na to, že prověřování a mapování situace zabere nějaký čas. „Dohledat kontrakty mezi ministerstvem obrany a Mafrou je složitější, než se zdálo, a bude to bohužel ještě chvíli trvat. Chci mít jistotu, že to není někde schované například mezi fakturami státních podniků,“ uvedla ministryně pro deník FORUM 24.

Právě resort obrany utratil v Mafře ve sledovaných letech 865 tisíc korun. Od roku 2018 jej přitom vedlo hnutí ANO Andreje Babiše. Česká filharmonie ale nakoupila inzerci nebo předplatné za částku ve výši patnácti milionů korun. Podobné transakce probíhaly v mnoha případech i bez výběrového řízení a jen část z nich lze dohledat v registru smluv. Podrobnou analýzu přináší Týdeník FORUM, který je aktuálně v prodeji.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Utrácení veřejných peněz v Mafře okomentoval pro Týdeník FORUM europoslanec Jiří Pospíšil. „Jak je vidět, Babišův střet zájmů se nám stále vrací jako bumerang a prorostl skutečně hluboko do státní správy. Bývalý premiér prostě šel do politiky, aby pomáhal svým firmám. Nákup médií, která pak finančně podporoval z rozpočtu ministerstev, je jedním z vrcholů jeho střetu zájmů, který si asi málokdo z nás uměl představit,“ myslí si.

Andrej Babiš v roce 2017 vložil holding Agrofert do svěřenského fondu. Auditoři Evropské komise ale došli k závěru, že bývalý premiér získával evropské dotace neoprávněně – byl ve střetu zájmů. Babiš je také jedinou ovládající osobou Agrofertu, do kterého Mafra patří, a jediným beneficientem firmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]