Peníze se vyhazovaly z okna, říká Stanjura o fotkách Schillerové. Dá podnět úřadu pro financování stran

Zbyněk Stanjura (ODS) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Zbyněk Stanjura (ODS) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Ministr financí Zbyněk Stanjura v poslanecké sněmovně okomentoval audit, který proběhl v jeho rezortu. Týkal se zejména fotografií a videí jeho předchůdkyně Aleny Schillerové, jejíž sociální sítě byly za peníze daňových poplatníků plněny mnoha příspěvky. Stanjura uvažuje o tom, že dá kvůli výsledkům auditu podnět Úřadu pro financování politických stran a politických hnutí.

„Před několika dny jsem slíbil, že  provedeme audit činnosti tiskového odboru a některých jeho zaměstnanců. zadal jsem ho internímu auditorovi, dělali to zkušení lidé, kteří na ministerstvo přišli dávno přede mnou,“ uvedl Stanjura. „Jasně se ukázalo, jak se nemá hospodařit s penězi daňových poplatníků na ministerstvu financí. Není možné, aby tyto peníze fungovaly k prezentaci konkrétního politika na jeho vlastních sociálních sítích,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Podle Stanjury je evidentní, že šlo oo nestandardní postupy. „Toto už skončilo, nic takového se na ministerstvu opakovat nebude,“ ujišťuje Stanjura. Jeho ministerstvo vyhoví i doporučením auditorů, jak změnit vnitřní pravidla ministerstva. „Fakt mohu slíbit daňovým poplatníkům, že takhle vyhazovat peníze z okna už nikdy nebudeme,“ opakoval Stanjura.

Ministr dle svých slov chtěl, aby bylo jasné, že nejde o názor politických soupeřů. Neprobíhala podle něj výběrová řízení a podobné kroky. „Vidíme, že mnoho fotografií a videí vůbec nemá ministerstvo financí k dispozici, je úplně evidentní, že to nesloužilo, jak říkala paní poslankyně Schillerová, k tomu, aby přiblížila složitou materii ministerstva financí. To považuju za nepovedený pokus o vtip,“ uvedl Stanjura. 

„Zvažuji, jestli nedám podnět na Úřad pro dohled nad financováním politických stran. V předvolebních měsících se zvyšovala četnost fotografií i videí,“ říká Stanjura. Tyto výdaje by mohly být započteny do volebních výdajů hnutí ANO. „Ti zaměstnanci a jejich vedoucí už dnes na ministerstvu financí nepracují,“ sdělil Stanjura.

Jasné výsledky auditu

Zaměstnanci ministerstva financí, kteří tvořili obsah sociálních sítí předchozí ministryně, byli dle auditorů nestandardně placeni. Zároveň fungovali ve zvláštním režimu, kdy jejich každodenní agenda byla dominantně řízena bývalou ministryní financí. Zároveň videa a fotografie, které vytvořili, byly opakovaně a v některých případech i výlučně využívány na sociálních sítích, které nevlastnilo ani oficiálně nespravovalo ministerstvo. Vyplývá to z výsledků auditu, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Podle dřívějších informací médií v mediálním odboru ministerstva působili fotograf a kameraman, jejichž prací byla výroba snímků a videí na sociální sítě Schillerové.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Auditoři v této souvislosti doporučili stanovit pravidla pro vytváření, využívání a spravování videí a fotografií vytvořených zaměstnanci MF. Zároveň doporučili, aby všechny zaměstnance odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva standardně personálně řídil přímý nadřízený, kterým je vedoucí oddělení. Doporučení se týká i kontrol odměn.

Z auditu vyplývá, že jeden ze zaměstnanců byl na MF zařazen do 13. platové třídy a druhý do 14. třídy. „Jejich platové zařazení neodpovídalo vykonávané činnosti,“ uvádí audit. Navíc místo získali bez výběrového řízení a MF jim dovolilo provozovat i výdělečnou činnost mimo ministerstvo, přičemž podle dřívějších zjištění pracovali oba také pro hnutí ANO.

Z dokumentu dále vyplývá, že výše mimořádných odměn vyplacených oběma zaměstnancům v roce 2021 odpovídala výši mimořádných odměn vyplacených v roce 2021 ostatním zaměstnancům odboru. Zvláštní režim řízení zaměstnanců byl v rozporu s pracovním řádem MF, vyplývá z auditu. Část fotografií a videí pořízených v pracovní době dvěma zaměstnanci ministerstva se navíc podle auditu dostala na sociální sítě Schillerové.