Hnutí ANO Andreje Babiše je dnes hlavní opoziční silou, kterou v poslanecké sněmovně zastupuje 72 poslanců a poslankyň. Ve veřejném prostoru je však prezentováno jen několika málo svými zástupci a ostatní nejsou příliš vidět. Když si odmyslíme trojici Andrej Babiš, Alena Schillerová a Karel Havlíček, už mnoho výraznějších politiků ANO nezbývá. Babišovo uskupení je na tom ještě hůře, než když bylo ve vládě. Kdo všechno ho dnes představuje, nakolik se prohlubuje jeho personální krize a co si jednoho dne počne, až v jeho čele nebude stát Andrej Babiš?
Hnutí ANO má nejpočetnější poslanecký klub ze všech uskupení v dolní komoře parlamentu. Opravdu nepřehlédnutelných politiků a političek v něm ale mnoho nenajdeme. Ze známějších jmen, když vynecháme výše zmíněnou trojku, to je bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, někdejší první místopředseda ANO a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a místopředsedkyně sněmovny a někdejší hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
A pak tady máme bývalou hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou, někdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka a někdejšího předsedu poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalou ministryni spravedlnosti Taťánu Malou, bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara, místopředsedu sněmovního hospodářského výboru Patrika Nachera a předsedu volebního výboru Aleše Juchelku.
Už jen z tohoto výčtu je zřejmé, v jaké kondici se v současné době Babišovo hnutí nachází. Jeho nejznámější politici a političky působí jako už celkem dlouho nošené a notně seprané oblečení, u něhož sice máme docela dobře zafixované, jak vypadá, ale již nás neláká a moc ho nenosíme. Ve většině případech platí (a rozhodně u Faltýnka, Malé či Válkové), že se jimi ani hnutí ANO příliš nechlubí, takže pokud to není nevyhnutelné, tak za něj na veřejnosti mluví někdo z trojice Babiš, Schillerová, Havlíček.
Když se podíváme také na to, kdo všechno hnutí zastupoval v druhé vládě Andreje Babiše v době, kdy končila, zjistíme, že jde o lidi, kteří jsou dnes už někde úplně jinde (dvojitě bývalý ministr zdravotnictví a aktuálně velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch, který členem hnutí ANO ani nikdy nebyl, nebo bývalý ministr školství a dnes náměstek na ministerstvu Robert Plaga, jehož členství v ANO skončilo zrušením brněnské buňky hnutí v červnu 2020) a k hnutí ANO se už nehlásí, pokud se k němu vůbec někdy hlásili (do této kategorie spadá bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se do vlády dostala spíše za prezidenta Miloše Zemana než za ANO).
Tvrdý náraz do zdi
Druhou skupinu bývalých ministrů pak tvoří ti, kteří jsou za Babišovo hnutí zvoleni do sněmovny, kde však z velké části působí jako pouhý kompars, který o sobě nedává moc vědět (bývalý ministr obrany Lubomír Metnar, někdejší ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a vidět a slyšet už moc není ani bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce).
Není náhoda, že na velmi podobná jména můžeme narazit i ve vedení samotného hnutí ANO. Když opět vynecháme bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka, který se letos v únoru stal prvním místopředsedou ANO a k tomu je navíc i místopředsedou jeho poslaneckého klubu, a bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou, která zastává post místopředsedkyně hnutí a šéfky jeho poslaneckého klubu, tak tady máme další tři místopředsedy, opět stará známá jména: Richarda Brabce, Radka Vondráčka a Iva Vondráka.
Z toho všeho je patrné, že Babišovo hnutí je extrémně závislé na několika málo postavách, které společně s jeho marketingovým týmem vytvářejí jeho tvář navenek. Stačí pak dát to závorky jeho tři nejdůležitější figury a vynikne, že kromě nich toho z ANO již mnoho nezbývá a to, co zbývá, už zkrátka není moc atraktivní a použitelné. Ve výsledku se tak jenom dále zvětšuje propast mezi obrazem, který o sobě hnutí vytváří, a realitou.
Dokud bylo ANO ve vládě, mělo alespoň nějaké ministry a ministryně, kteří se mohli prezentovat navenek prostřednictvím agendy svého rezortu. O tuhle možnost hnutí přišlo, takže se stále více spoléhá na několik málo osvědčených tváří, protože nikoho jiného už skoro nemá.
O to větší problém pro hnutí ANO jednoho dne bude, pokud se z nějakého důvodu bude muset obejít bez svého předsedy a zakladatele Andreje Babiše, ať už proto, že se třeba stane prezidentem republiky, nebo protože například ze zdravotních důvodů bude muset odejít na odpočinek.
To pak pro jeho uskupení bude tvrdý náraz do zdi, ze kterého se bude jen těžko vzpamatovávat, protože stále platí, že hnutí ANO je především Babiš, pak trošku Schillerová s Havlíčkem, a potom už skoro nikdo. S lehkou nadsázkou tak můžeme říct, že ANO kromě této trojice tvoří jedno velké prázdno.