Personální změny kvůli možné korupci nejsou u konce, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0

Personální změny mezi vysoce postavenými ukrajinskými úředníky ještě neskončily, uvedl v noci na středu ve svém pravidelném projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ti, kteří podle prezidenta Ruskem napadené země nesplňují požadavky, o své pozice přijdou. Zelenskyj také ohlásil připravovanou sociální a právní reformu.

„Nyní panuje jistý klid stran personálních změn… To ale neznamená, že všechny potřebné kroky již byly podniknuty. Přijdou další rozhodnutí,“ uvedl Zelenskyj.

Vladimir Putin (ČTK)

Minulý týden Zelenskyj v reakci na zprávy o korupci úředníků po 11 měsících války propustil více než desítku vysoce postavených ukrajinských činitelů. Přislíbil, že bude uplatňovat nulovou toleranci vůči pochybením nebo špatnému řízení.

Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek členství země v Evropské unii. Skandály by rovněž mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc. Současné změny jsou podle Reuters poměrně vzácným otřesem v jinak stabilním vedení Ukrajiny v dobách válečného stavu. Kromě červencové čistky v tajné službě se Zelenskyj většinou držel svého týmu.

Zelenskyj v projevu zmínil také intenzivní přípravy na jednání s Evropskou unií. Ukrajina podle svého prezidenta navzdory válce dosáhla značného pokroku a očekává zprávy od unijních partnerů, které budou odrážet dosavadní spolupráci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články