Pes v Sokolově skákal na sporák, zapnul ho a způsobil požár. VIDEO

Ilustrační foto. (Pixabay/Free-Photos)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Free-Photos

Opravdu ke kurióznímu požáru v bytě v Sokolově vyjížděli minulý týden hasiči. Plameny v kuchyni se jim podařilo zlikvidovat poměrně rychle, když si ale později vyšetřovatel prohlédl záběry z nainstalovaných kamer, nestačil se divit. Zjistil totiž, že za požár může neposedný pes, který se nejspíš snažil dostat k odloženému jídlu a náhodou zapnul sporák. Šířící se teplo pak vedlo k požáru.

„Druhý stupeň požárního poplachu vyhlásilo operační středisko ve středu dopoledne po přijetí oznámení, že hoří v bytě v sedmipatrovém domě v Sokolově. První jednotka hasičů na místě zjistila, že se jedná o požár v prostoru kuchyně, který se nestihl rozšířit, a likvidace tak byla provedena během několika minut,“ popsal výjezd mluvčí západočeských hasičů Martin Kasal.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Ta pravá „zábava“ začala až při vyšetřování příčiny požáru. Ta byla totiž nevídaná a přišlo se na ni díky kameře, která je v místnosti nainstalovaná. „Ze záznamu této kamery vyšetřovatel zjistil, že příčinou je pes, který dokázal zapnout sporák. Na záběru je vidět, jak jeden ze dvou psů v bytě se snaží nejspíš něco sebrat na vypnutém spotřebiči, přitom se mu podaří sporák zapnout. Volným rozvojem tepla poté začalo hořet plastové nádobí a oheň se rozšířil i na část dalšího vybavení kuchyně. V tu chvíli již ale sousedé cítili kouř, zalarmovali hasiče a požár se tak rychle podařilo dostat pod kontrolu,“ přiblížil nevšední případ Kasal.

Zároveň připomněl, že požáry v bytech se vyznačují tím, že při nich vzniká velká škoda a v ohrožení je velký počet lidí. A nabádá tak k zodpovědnosti. „Pokud jsou, stejně jako v tomto případě, v bytě ponechána zvířata bez dozoru, je nutné zajistit byt a vše v něm, aby se v maximální míře zamezilo vzniku požáru či jiné mimořádné události.

Spotřebiče bývají vybavené elektronickými zámky, které nedovolí nechtěné zapnutí, je potřeba je používat. Velmi efektivním prostředkem, který sice nezabrání vzniku požáru, ale dokáže včas upozornit na vznikající požár, jsou detektory. Právě včasné zpozorování a ohlášení může zabránit rozšíření a tím i velkým škodám či dokonce zranění,“ přidal mluvčí hasičů na závěr několik rad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články