PES zmírňuje na stupeň 4, Česko čeká rozvolňování

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

V Česku začne od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru nového typu. Vláda dnes schválila návrh, že se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, který znamená o něco mírnější restrikce. Po zasedání kabinetu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) doplnil, že za další týden, od 30. listopadu, by mohl v Česku začít platit třetí stupeň rizika.

Ve čtvrtém stupni, který znamená rizikové skóre od 61 do 75 bodů, se má obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno bude také shromažďování až šesti osob nebo bude zmírněn zákaz vycházení až od 23:00 místo současných 21:00. Vláda také rozhodla, že do obchodů budou moci rodiče s kočárky bez vozíku a s dětmi do šesti let bez ohledu na povolené počty. Od pondělí budou moci knihovny půjčovat knihy z výdejních okének. Obřadů se bude moci účastnit až 20 lidí.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií. Každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle skóre je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i příslušná vládní opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 75 bodech, pod tuto hodnotu se situace v ČR dostala minulou středu. Právě sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění restrikcí. Naopak pro zpřísnění stačí tři dny zhoršování.

O dalším uvolnění by vláda mohla rozhodovat už v polovině příštího týdne. Vyplývá to z Havlíčkova vyjádření, že obchodníci by se o uvolnění podmínek prodeje plánovaných od 30. listopadu měli dozvědět zhruba pět dnů předem.

„Zatím jsme se o čertech, Mikuláších a andělech nebavili, epidemická skupina o tom diskusi vede,“ odpověděl Blatný na dotaz k blížícímu se svátku. Na otázku, jak budou vypadat vánoční trhy v adventním čase po stránce například hudebních vystoupení, odpověděl, že jejich uvolnění bude postupovat podle tabulky PES v kategorii kultury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner