Peskov říká, že Ukrajinci musí pochopit všechny podmínky Moskvy. Jenže oni je právě chápou

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru)

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru

Dmitrij Peskov, mluvčí Kremlu, připomíná broučka na klíček, kterého jednou natáhli a on pak jezdí a jezdí bez ohledu na cokoli, i kdyby měl ze stolu spadnout. Peskov ještě navíc umí i mluvit. Koneckonců se tím živí.

Teď Peskov prohlásil, že Západ v současné době sází na pokračování války, přičemž Washington nedovoluje Kyjevu přemýšlet a mluvit o míru.

Peskova cituje agentura TASS a nápady pana mluvčího padaly v neděli v televizi Rossija 1 v rozhovoru v pořadu „Moskva. Kreml. Putin“.

(Týdeník FORUM)

„V tuto chvíli západní země hodně sázejí na pokračování války. To znamená, že pokračuje okamžik, kdy západní země pod vedením Washingtonu, řečeno rusky, nedovolují Ukrajincům myslet a mluvit o míru nebo diskutovat o míru.“ Komentoval tím fakt, že francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz přestali volat ruskému vůdci.

„Nyní se poptávka po iniciativách na uklidnění situace snížila. Nepochybujeme však, že dříve či později zvítězí zdravý rozum. A opět bude čas na jednání,“ tvrdí Peskov. Ukrajinci ale „budou muset znovu pochopit všechny podmínky Moskvy“. „Znají je velmi dobře. Souhlasit s nimi. Posaďte se ke stolu. A stačí opravit ten dokument, který už byl v mnoha ohledech schválen.“

Není jasné, proč by měl někdo přijímat jakékoli „podmínky Moskvy“. Co Putin na Ukrajině zamýšlí, přece sám několikrát vyhlásil. Jde mu o likvidaci ukrajinské státnosti a neuznává Ukrajince jako národ. To je pak dohoda těžká. Tím spíš, když Kreml pokračuje ve vraždění civilního obyvatelstva a krade Ukrajině obilí a s laskavým přihlížením ruského vedení se v ruské státní televizi diskutuje o jaderných úderech na západní města. To se může. Nazvat tam ale válku válkou, za to už hrozí odsun do lágru.

Pokud je ale Putinovi líto, že si s ním nikdo netelefonuje, může si třeba volat s Dmitrijem Medveděvem. Ten je podle drbů z Ruska poslední dobou nějaký depresivní a hodinová přednáška o ruské historii a Petru Velikém by ho třeba rozveselila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]