Pět poslanců řecké SYRIZY odmítlo dohodu s eurozónou

Eric Drooker

V řecké vládní straně SYRIZA vypukla vzpoura. Pět jejích poslanců a další činitelé, náležející k nejlevicovější frakci formace, vyzvali k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření v Řecku. Zpochybnili tak nejnovější návrh vlády premiéra Alexise Tsiprase, který předpokládá výrazná úsporná opatření výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc.

Těžká úloha vlády
Podle zástupců „levicové platformy“, které cituje řecký deník Ta Nea, „vláda musí sdělit (věřitelským) institucím a řeckému lidu i na poslední chvíli, že pokud nebude přijat pozitivní kompromis, (…) je připravena následovat alternativní pokrokovou cestu, která zpochybní členství země v eurozóně a přeruší splácení dluhu.“
Pod pojmem „pozitivní kompromis“ si odpůrci navrhované dohody ve vydaném prohlášení představují, že by program zahraniční pomoci měl zarazit úsporná opatření, poskytnout dostatečnou finanční likviditu řeckému hospodářství a zajistit výrazné úlevy ve splácení řeckého dluhu.

Premiér nechce kolaps země
Tsipras se dnes sešel v parlamentu s poslaneckým klubem SYRIZY, ve kterém zdůraznil, že úkolem vlády není dostat zemi z eurozóny, ale ani způsobit hospodářský kolaps země. Podle něj Řecko stojí před bankrotem a bez zahraniční pomoci se v žádném případě neobejde.

Hlasování musí být jednotné
Premiér také požadoval, aby ve večerním hlasování v parlamentu, který má schvalovat navrhovanou dohodu s věřiteli i s možnými připomínkami protistrany, zachoval stranický klub jednotný hlas. „Buď budeme pokračovat všichni dohromady, nebo všichni dohromady odejdeme,“ prohlásil Tsipras.
Poslanecký klub SYRIZY ale poté nehlasoval o podpoře dokumentu a jeho vnitřní rozpory se tak navenek neprojevily.

Odpůrců je dost
Při čtvrtečním hlasování v řecké vládě o podpoře návrhu se odmítli pod schvalovací dokument podepsat vůdce levicového křídla SYRIZY a ministr pro energetiku Panajotis Lafazanis, který ale neprozradil, jak chce v parlamentu hlasovat. Ve vládě svůj podpis nepřipojil ani ministr obrany Panos Kammenos, vůdce koaličních Nezávislých Řeků, kteří SYRIZE umožňují vládnout s nadpoloviční většinou v parlamentu.
Jestliže bude vládní většina pro večerní hlasování ohrožená, může se Tsipras podle všeho opřít o pomoc tří proevropských opozičních stran, které jeho snahu o udržení v eurozóně takřka za každou cenu podpořily. I v jejich řadách nikdo ale netají rozladění nad Tsiprasovou „politickou akrobacií“, když je premiér v podstatě připraven přijmout prakticky tytéž nebo ještě horší podmínky než ty, které před několika dny nechal odmítnout řeckými voliči v referendu.
Bývalý ministr financí a nynější poslanec socialistů Evangelos Venizelos vyjádřil rozhořčení nad výsledky pětiměsíčního vládnutí SYRIZY, které podle něj podstatně zhoršilo ekonomické podmínky země a dostalo ji do stadia, kdy bude nucena další tři roky trpět výraznými ekonomickými restrikcemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]