Pět set seniorů na velkolepé Techtle Mechtle párty. Pardon, krajské akci Babička roku

Olomoucký kraj

To by bylo škoda neuspořádat. Tam by chtěl být přece každý. | FOTO: Olomoucký kraj

Přímý přenos ze zvláštní mentální zóny nazývané Česká republika pokračuje. V rámci nemilosrdného boje s čínským koronavirem se Olomoucký kraj rozhodl neukázat slabost. Vyhlásili tam Babičku roku Olomouckého kraje, a to rovnou za účasti pěti stovek seniorů. Údajně za „přísných hygienických opatření“.

Zatímco hlavní šaman země Adam Vojtěch vymýšlí rozličná omezení, aby je pak po zásahu přítele lidu Andreje Babiše zase změnil, v Olomouci se s tím nepárají. Na stránkách kraje nám bezelstně píší:

Pavel Hofman

„Marie Rozmanová z Litovle je Babičkou Olomouckého kraje roku 2020. Na cestě k vítězství ji podporovalo na pět set seniorů, kteří v úterý 15. září slavili v pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora za přísných hygienických opatření svůj svátek. ‚I přes všechny těžkosti způsobené koronavirem a neustále se měnícími opatřeními se nám podařilo uspořádat pátý ročník akce, která už na Hané zdomácněla. Nadšení přítomných seniorů je pro mě odměnou,‘ řekla za organizátory Milena Hesová, ředitelka Krajské rady seniorů Olomouckého kraje.“ Dále se dozvídáme: „Třetí příčku obsadila Ludmila Talafousová z Olomouce. Ta zaujala porotu tancem u tyče.“

Tanec u tyče jistě zaujme, u babičky dvojnásob. Ještě víc ale zaujal pohled do sálu, kde bylo (podle pořadatelů) pět stovek seniorů. A skutečně na fotografii vidíme hlavu na hlavě a na některých hlavách roušky pod nosem, ba i pod pusou. O nějaké bezpečnostní distanci nemohlo být ani řeči. V čem spočívala ta „přísná bezpečnostní opatření“, není nějak zjevné. Ani to, jaké „těžkosti způsobené koronavirem a neustále se měnícími opatřeními“ mají pořadatelé na mysli, když akce působí dojmem, že jim čínského brouka okolnosti tedy do hlavy rozhodně nenasadily.

Kraj na svých stránkách původně hlásil účast 700 seniorů. Deník N píše: „Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) na dotaz Deníku N nicméně odpověděl, že seniorů bylo na akci nanejvýš 500, jak vyžaduje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. ‚Nevím, proč tam někdo takovou věc psal. Seniorů bylo do pěti set, měli jsme to limitováno počtem vstupenek, víc jsme jich tam nepustili. Byli tam ještě vystupující, porota, organizační lidé, ale senioři byli odděleni v samostatném sektoru a vystupující také v samostatném sektoru,‘ vysvětlil hejtman. Vzápětí po telefonátu kraj v tiskové zprávě číslovku změnil na pět set… ‚Zvažovali jsme to mockrát, jestli ano, nebo ne, do jaké míry je to riziko. Tlak seniorů na uskutečnění té akce byl obrovský a dali jsme tam striktní podmínky. Při vstupu se měřila teplota, všichni si museli dezinfikovat ruce, měli jsme dezinfikátory a byly tři nebo čtyři samostatné vstupy do sektorů, a ještě navíc se dovnitř nikdo nepustil bez roušky,‘ sdělil hejtman.“

Podle hygieny byli senioři rozděleni do sektorů, tak bylo všechno v pořádku. Takže už víme, jak se na to musí. S takovým přístupem už nebude problém uspořádat v Praze třeba olympiádu. Sektor je sektor, kdyby se to někomu nezdálo, vybaví se sektorovým nábytkem a sektorovitost bude vědecky zajištěna. No a ještě je třeba, aby takové akce pořádal nějaký činovník za ANO. To má nebývale blahodárné hygienické dopady.

Tak hlavně že ministerstvo zdravotnictví od páteční 18. hodiny večerní zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Pět stovek seniorů ale sedělo vzorně namačkáno na sebe, tak je všechno v pořádku. „Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určité distance od ostatních,“ uvedl vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Tak to je zatím všechno. Už se můžete smát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner