Peter Sellers alias Růžový panter by dnes oslavil 95. narozeniny

Peter Sellers jako inspektor Clouseau (FB)

Peter Sellers jako inspektor Clouseau | FOTO: FB

V městečku Southsea, které je dnes součástí přístavního města Portsmouth v jihoanglickém hrabství Hampshire, se 8. září 1925 narodil v protestantsko-židovské rodině budoucí britský komik a filmový herec Peter Sellers. Světovou proslulost si získal jako potrhlý pařížský inspektor Clouseau z filmové série „Růžový panter“.

Ještě jako malé dítě doprovázel své rodiče při jejich varietních vystoupeních. Poté navštěvoval katolickou školu, a přestože byl židovského původu, učitelé jej často chválili za perfektní znalost katechismu a katolické věrouky. Jeho matka byla pravnučkou Daniela Mendozy (†1836), svého času nejlepšího britského boxera (se sefardsko-portugalskými kořeny), a Peter Sellers byl na tohoto předka vždy patřičně hrdý.

Odmalička projevoval komediální nadání a přitahovalo jej divadlo. Během druhé světové války narukoval roku 1943 dobrovolně k RAF, ale ze zdravotních důvodů se nemohl stát letcem, a působil proto ve vojenské umělecké skupině Gang Show, s níž cestoval po britských koloniích Indii, Cejlonu a Barmě. Po válce i nadále pracoval jako „vojenský performer“ v Německu a Francii. Jeho kariéra celonárodně známého komika se datuje od roku 1948, kdy začal vystupovat v televizním a rozhlasovém vysílání BBC.

V padesátých letech 20. století se rozběhla Sellersova hvězdná kariéra filmového herce, která akcelerovala, když ztvárnil hlavní roli v americko-britském filmu „The Pink Panther – Růžový panter“ (1963) režírovaném Blakem Edwardsem a doprovázeném hudbou Henryho Manciniho. Zrodil se filmový kult a potrhlý inspektor Jacques Clouseau tehdy bavil celý svět. Postupně vznikly ještě filmy „Komisař Clouseau na stopě“ (1964), „Návrat růžového pantera“ (1975) a „Pomsta růžového pantera“ (1978).

Jistě by nebylo fér omezit Sellersovu filmografii pouze na „Růžového pantera“, vždyť například za film „Dr. Strangelove – Dr. Divnoláska“ (1964) v režii Stanleyho Kubricka, který je satirou na studenou válku mezi USA a Sovětským svazem, byl Sellers nominován na Oscara.

Ačkoliv se, jak znalci dobře vědí, název „Růžový panter“ původně vztahoval na vzácný diamant, ujal se zároveň jako fanouškovská přezdívka i pro hlavního hrdinu. Každý český cinefil rovněž dobře ví, že Clouseauova rivala inspektora Dreyfuse hrál Herbert Lom (1917–2012), britský herec česko-židovského původu.

V tzv. východním bloku jsme mohli zhlédnout „dekadentní“ růžově-panteří sérii až s jistým zpožděním, například v komunistickém Československu se film „Růžový panter“ (1963) dočkal televizní (!) premiéry až v roce 1974.

Sám sebe Peter Sellers kdysi charakterizoval takto: „Jsem klasický příklad humoristy – vtipný, jen když pracuji.“ Světoznámý herec a ambiciózní muž bouřlivého života, jenž o sobě neustále pochyboval a propadal depresím, zemřel 24. července 1980 v Londýně ve věku nedožitých pětapadesáti let. Od jeho smrti tak letos uplynulo „kulatých“ 40 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]