Petice proti složení Rady ČT: Promlouvá skrze Hanu Lipovskou Jana Bobošíková?

ČT

Jana Bobošíková | FOTO: ČT

Skrze Ježíše mluvil Bůh, skrze Hanu Lipovskou promlouvá Jana Bobošíková. Rychlé šípy pojilo krásné přátelství, jak mezi hochy v jejich věku v partě bývá. Až takříkajíc foglarovsky krásné přátelství. Ovšem – Rychlé šípy neexistovaly, byly to komiksové postavy. Neméně krásné přátelství nyní v realitě spojuje i dvě ženy.  A je to přátelství až osudové, protože ta starší a zkušenější z dvojice již promlouvá ústy své mladší kamarádky. Nějakým intelektuálům z kavárenské demožumpy to vadí, a sepisují nějakou petici. Ale paní Bobošíková ví, že jsou „hloupí na všech sloupích“.

Přiznávám ve své nízkosti – kdykoliv jsem v životě hovořil s nějakou ženou o souznění duší, tak mým cílem bylo ve skutečnosti souznění těl. Jsem špatný, nízký a neřestný člověk. U dvojice (v abecedním pořadí) Jana Bobošíková – Hana Lipovská samozřejmě nic tak nízkého nehrozí, jsou to na rozdíl ode mne dobré, čisté a ušlechtilé bytosti. Souznění duší, které mezi nimi nastalo, je však opravdu krásné. Foglarovsky krásné. A nejde jen o souznění duší obou dam – ony také společně souzní s Institutem svobody a demokracie, kde paní Lipovská pracuje a který vede paní Bobošíková. Takže dohromady souzní dvě velké osobnosti české politiky a honosná instituce bojující za svobodu a demokracii. Co by také jiného ten Institut dělal, když se tak jmenuje!

Dne 22. listopadu

Institut svobody a demokracie na své stránce na facebooku sdílí odkaz stanovisko Institutu svobody a demokracie na svém serveru. K tomu Institut na fcb zároveň píše: POLITIČTÍ MISTŘI FAKE NEWS: DEVĚT DEZINFORMACÍ O RADĚ ČT OD POSLANCŮ A SENÁTORŮ. Dne 11. listopadu 2020 odvolala Rada České televize dozorčí komisi, svůj pomocný orgán. Je varovné a svobodu, demokracii a právní stát vysoce ohrožující, že se ke zpochybňování zcela legitimního úkonu přidali i mnozí zákonodárci – senát, některé politické strany i jednotliví poslanci. Ke zpochybňování Rady ČT a znejišťování občanů neváhají použít dezinformace, hrubost a politický personální nátlak.

archiv

Týž den paní Bobošíková na svém účtu sdílí to samé. POLITIČTÍ MISTŘI FAKE NEWS: DEVĚT DEZINFORMACÍ O RADĚ ČT OD POSLANCŮ A SENÁTORŮ a zase link na server jejího Institutu. V textu je vylíčeno, kdo všechno je ošklivý: Podle pirátského poslance Tomáše Martínka bylo odvolání dozorčí komise „prasárna“, předseda STAN Vít Rakušan vyjádřil obavy z nacistické „noci dlouhých nožů“, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varuje před „maďarskou a polskou cestou“, poslanci Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg vyzývají biskupskou konferenci, aby některé radní přiměla k rezignaci, a KDU-ČSL ústy svého předsedy Mariana Jurečky hovoří o „další cílené destrukci veřejnoprávní televize“. Nová senátorka Miroslava Němcová (ODS) je „zneklidněna“. Tentýž den sdílí ten samý odkaz paní Lipovská na svém profilu, s komentářem Odvolání Dozorčí komise Rady České televize – fakta & fake news. Vzhledem k tomu, že jak od senátorů, tak od poslanců zaznělo v uplynulých dnech mnoho nepravdivých výroků, považujeme za nezbytné uvést jednotlivé dezinformace na pravou míru dříve, než se z nich stanou, možná cílené, fake news ohrožující stabilitu veřejnoprávní České televize i české společnosti. Seznam dezinformací alespoň výčtem zde, rozbor v přiloženém článku.

Dne 25. listopadu

Institut svobody a demokracie sdílí rozhovor s paní Hanou Lipovskou ze serveru ceska-justice.cz. Postují k tomu: „Nezávislost ČT ohrožuje senát a ministr Zaorálek. Ministerské a senátní výzvy, politické intervence a s nimi spojená neuvážená prohlášení tak ohrožují nejen nezávislost a činnost Rady ČT, ale ve svém důsledku také nezávislost a činnost České televize, říká v rozhovoru Hana Lipovská.“ Týž den paní Jana Bobošíková sdílí ten samý rozhovor, a připisuje k němu: „Nezávislost ČT ohrožuje senát a ministr Zaorálek. Ministerské a senátní výzvy, politické intervence…“ a dále to samé, co psali na Institutu.  Hana Lipovská ale (POZOR!) ten samý článek sdílí až 28. listopadu! A připisuje k němu: „Rozhovor vyšel ve středu, těsně před volbou nové dozorčí komise – alespoň pár bodů zde, celý text na webu Česká justice. Senát, který dnes v odvolání pomocného orgánu rady vidí útok na nezávislost veřejnoprávní televize, před dvaceti lety bránil přijetí zákona, jímž se do té doby neexistující dozorčí komise zakládala. Ve vzniku dozorčí komise totiž tehdy senátoři údajně viděli ohrožení tvůrčí svobody České televize.“ A pak dodává komentář, ve kterém nacházím tuto větu za chvíli ukážu její důležitost: „Řádně zvolená dozorčí komise následně musí začít plnit svůj zákonem svěřený úkol.“

Dne 29. listopadu

Institut svobody a demokracie sdílí text ze svého serveru. A k němu postuje: „Stížnost k Evropské komisi pro porušení práva EU: V souvislosti s usnesením a výroky Senátu Parlamentu České republiky a ministra kultury Vlády České republiky Lubomíra Zaorálka na adresu Rady České televize zaslala prezidentka ISDe a poslankyně Evropského parlamentu v letech 2004—2009 Ing. Jana Bobošíková stížnost k Evropské komisi pro porušení pravidel právního státu. „Obávám se, že došlo k zásadnímu porušení dělby moci v České republice a k nehoráznému politickému nátlaku a ohrožení svobody slova klíčového veřejnoprávního média,“ uvedla Jana Bobošíková.“  Stejný den ten příspěvek svého Institutu sdílí paní Bobošíková, a připisuje: „Jak chutná totalita… Principem svobody, demokracie a právního státu  je skutečnost, že o porušení práva rozhoduje nezávislý soud. Tedy nikoliv politici, politické strany nebo parlamentní komory. Senát i ministr kultury Zaorálek na tento demokratický princip poněkud zapomněli.“ Druhý den (SIC! TAKOVÉ ZPOŽDĚNÍ!) paní Lipovská sdílí ten samý článek na serveru Institutu Jany Bobošíkové, a připisuje: „STÍŽNOST K EVROPSKÉ KOMISI PRO PORUŠENÍ PRÁVA EU: OHROŽENÍ NEZÁVISLOSTI ČT.  Obávám se, že došlo k zásadnímu porušení dělby moci v České republice a k nehoráznému politickému nátlaku a ohrožení svobody slova klíčového veřejnoprávního média,“ uvedla Jana Bobošíková.“ A když se podívám na ten dopis na serveru Institutu Jany Bobošíkové, čtu v něm: „V souvislosti s usnesením a výroky Senátu Parlamentu České republiky a ministra kultury Vlády České republiky Lubomíra Zaorálka na adresu Rady České televize zaslala prezidentka ISDe a poslankyně Evropského parlamentu v letech 2004—2009 Ing. Jana Bobošíková stížnost k Evropské komisi pro porušení pravidel právního státu.“ A podepsána Ing. Hana Lipovská, Ph.D., členka správní rady Institutu svobody a demokracie, z. ú., členka Rady České televize.

Podobných příkladů nalezneme výše, už to vezmu jen zkratkou. Ono je to komuniké v podstatě vždy stejné u Institutu, u paní Bobošíkové i u paní Lipovské. 5. prosince: „Nechceme televizní krizi. Jana Dědečková, Hana Lipovská a Jana Bobošíková varují. „Braňte nezávislost veřejnoprávního vysílání v České republice a základní hodnoty demokracie a právního státu jakožto nezpochybnitelných principů Evropské unie,“ vyzvaly dnes v otevřeném dopise české poslance Evropského parlamentu bývalá europoslankyně a ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková, bývalá členka Rady ČT Jana Dědečková a současná členka Rady ČT Hana Lipovská.“  Šestého listopadu všechny tři subjekty sdílejí text Institutu s fotkou rozesmáté anglické královny. „V závodech o vakcínu proti covidu krutě prohrává: Brusel!“ A konečně v neděli sdílejí všechny tři subjekty text Institutu „Jana Bobošíková – rozhovor o ČT – Institut svobody a demokracie,“ a Institut k tomu připisuje:  „Rozhovor Jany Bobošíkové o ČT. Kolem České televize to zase jednou vře. Rada ČT odvolala členy Dozorčí komise ČT a bylo zle. Desítky osobností se podepsaly pod otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi, ve kterém upozorňují na situaci v České televizi. Vadí jim mimo jiné právě způsob odvolání Dozorčí komise Rady ČT. Jak se díváte na tyto jejich snahy? K podpisům pod otevřeným dopisem: moje babička říkávala: Jména hloupých na všech sloupích.“

Z výše uvedeného vyvozuji, že paní inženýrka, novopečená radní, je ve své funkci v Radě ČT trojjediná. Zasedá tam ve jménu Hany Lipovské, Jany Bobošíkové a Institutu Jany Bobošíkové. Amen.

Petice žádá odvolat řadu radních

Vedle toho známá reakční demožumpa, jeden z lidu nebezpečných kavárenských intelektuálů Břetislav Rychlík s iniciativou Stojím za ČT a spolkem Společně Brno, sbírají jména těch hloupých na  všech sloupích v petici. Proč ji sepsal? „V minulosti byla volba členů rad veřejnoprávních médií fraškou, teď, za vlády skryté koalice protikorupčního hnutí ANO s SPD a KSČM došlo k posunu od frašky k cynickému výsměchu zákonu. Díky předsedovi volebního výboru Stanislavu Berkovcovi a jeho uniklému mailu víme, že do Rady České televize bylo dosazeno šest nomenklaturních kádrů s podmínkou kladného vztahu k ANO a k premiérovi. Proto mají, i při prokazatelném porušování zákona, krytí zákonodárci, kteří složili slib, že budou dodržovat zákony, a je naší občanskou povinností na to poukazovat.“

V petici se píše:  „Žádáme důsledné respektování právního řádu a odvolání těch členů Rady ČT, kteří nedávným sesazením Dozorčí komise porušili zákon. Považujeme v tomto směru za velmi vážné právnické analýzy legislativních odborů obou komor Parlamentu České republiky. V § 6 (2) Poslanecká sněmovna člena Rady z funkce odvolá …b) narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena Rady nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena Rady. Jsme přesvědčeni, že radní porušením zákona závažným způsobem narušili důstojnost funkce člena Rady a současně zpochybnili její nezávislost. Jedná se o tyto členy Rady ČT: Hana Lipovská, Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jiří Šlégr, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Roman Bradáč, Lubomír Veselý a Pavel Kysilka.

Považujeme také za šokující, že iniciátorka porušení zákona v podobě odvolání Dozorčí komise, paní Hana Lipovská, může bez sebemenší reakce zákonodárců působit v Radě ČT, i když je ve střetu zájmů. Zákon o ČT v § 5 vymezuje střet zájmů členů Rady České televize. „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.“ Ing. Hana Lipovská, Ph.D. zákon porušuje. Je členkou správní rady Institutu svobody a demokracie, z.ú.  „Člen Rady nesmí vystupovat nebo působit ve prospěch jiných skupinových zájmů“. Hana Lipovská veřejně vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie, kde pracuje. Jménem institutu spolupodepsala (spolu se zakladatelkou a prezidentkou ISD Janou Bobošíkovou) dopis Radě Evropy.“

Pamatujete si tu větu paní Lipovské? Zněla: „Řádně zvolená dozorčí komise následně musí začít plnit svůj zákonem svěřený úkol.“ Ano, jiní by podle paní Lipovské měli dodržovat zákon.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner