Petice vyzývá kancléřku Merkelovou: Pomozte zachránit Nadiju Savčenko!

repro YouTube.com

Vězněná Savčenková u soudu | FOTO: repro YouTube.com

Čeští a ukrajinští členové a příznivci spolku East European Information Centre (EEIC) vytvořili v noci na dnešek petici, v níž prosí a apelují na spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se ze své pozice zasadila o to, aby se urychleně řešila situace kolem vězněné pilotky Nadiji Savčenkové. Savčenková ve vězení drží již téměř 90 dní protestní hladovku. V posledním týdnu také 5 dní nepila a její zdravotní stav je kritický. Má horečky a zvrací. Jeden z právníků Savčenkové včera vyslal do světa výzvu na její záchranu. Savčenková odmítá péči ruských lékařů a ty ukrajinské k ní Rusové zase odmítají pustit.

Přečtěte si petici:

„Vážená paní kancléřko, obracíme se touto výzvou na Vás jako na jednu z největších osobností světa, respektovanou jak v západní, tak východní Evropě. Jste představitelkou národa, který je už dlouhá desetiletí pověstný svou kulturností a humanitou. Jsme si jisti, že společně s celým světem sledujete nerovný boj statečné ukrajinské vlastenkyně, vojačky a političky Nadi Savčenko proti nelidskému justičnímu aparátu Ruské federace. Pravděpodobně také víte, že Naďa na protest proti potlačování svých elementárních lidských práv, držela tři měsíce hladovku a v posledních dnech dokonce tzv. suchou hladovku. Není proto pochyb, že její zdravotní stav se rapidně zhoršuje. Ve své situaci nemůže důvěřovat ruským lékařům a ukrajinské doktory k ní Rusko nepouští. Tímto Nadiným nelidským utrpením jsou potlačována její základní lidská práva a svobody. Proto Vás my, níže podepsaní, velmi snažně prosíme, abyste vyhověla žádosti ukrajinské vlády a aby Německo co nejdříve poslalo k Nadiye Savchenko skupinu svých lékařů.

Věříme, že ruský soud bude respektovat morální kredit německých lékařů a povolí jim Nadě pomoci. Věříme, že je ve Vašich silách zachránit život této výjimečné ženy, Nadi Savčenko, bojíme se však, že čas se nemilosrdně krátí.“

Podepsat můžete zde.

Ukrajinská pilotka Naděžda Savčenková je v ruské vazbě od června 2014. Je obžalovaná z vraždy dvou ruských novinářů, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle Moskvy jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů. Savčenková všechna obvinění od počátku kategoricky popírá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím poté, co ji zajali proruští separatisté. Ruský prokurátor požaduje pro ukrajinskou pilotku 23 let vězení.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner