Petice za odvolání Válkové už má přes dva tisíce podpisů

Eric Drooker

Helena Válková zůstává vládní zmocněnkyní pro lidská práva. S tím nesouhlasí signatáři petice, která apeluje na vládu, aby exministryni kvůli jejímu angažmá před rokem 1989 odvolala. Za textem stojí historik Pavel Černý a v pátek již nasbírala přes dva tisíce podpisů.

„Slučování funkce zmocněnkyně rady vlády pro lidská práva s historií aktivní spolupráce prof. Heleny Válkové s komunistickým represivním a totalitním režimem a jeho zločinnými orgány a spolupráce s nechvalně proslulým justičním vrahem, prokurátorem a soudcem Josefem Urválkem, je pro nás morální a etickou hanbou,“ uvádí se v textu petice.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pode signatářů je udržování Válkové ve funkci nebezpečné pro české právní i lidskoprávní prostředí. „Pokud vláda ČR během krátké doby paní prof. Helenu Válkovou neodvolá, uspořádáme spolu s dalšími organizacemi demonstrace před Úřadem vlády a budeme činit další nezbytné kroky,“ vzkazují lidé vládě.

Válková pracovala v minulosti v kriminologickém ústavu socialistické generální prokuratury. Spolu s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem napsala článek o takzvaném ochranném dohledu. Tento nástroj se podle expertů zneužíval k šikaně disidentů i ostatních propuštěných vězňů.

Z funkce zmocněnkyně může Válkovou odvolat vláda, přes kritiku z řad sociální demokracie ale menšinový kabinet o odvolání Válkové nejednal. Později Válkovou podpořila vládní rada pro lidská práva. Usnesla se, že uznává přínos Válkové pro prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady. Radu poté opustili dva její členové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články