Petice žádá konec Hniličky v čele sportovní agentury. Ztratil veškerou důvěru, tvrdí autor

Milan Hnilička (kanál YouTube Českého rozhlasu Radiožurnálu)

Milan Hnilička | FOTO: kanál YouTube Českého rozhlasu Radiožurnálu

Na internetu se objevila petice, která vyzývá Milana Hniličku (ANO), aby se vzdal funkce předsedy Národní sportovní agentury. Na politika se snesla kritika poté, co se navzdory vládním omezením proti šíření koronaviru účastnil víkendové párty v teplickém hotelu. Zařadil se tak k Jiřímu Paroubkovi, Jiřímu Šlégrovi a krajskému policejnímu řediteli Vladislavu Husákovi, kteří se mejdanu zúčastnili také. 

„My, níže podepsaní zástupci sportovní sféry, klubů, sportovců, fanoušků a občanů této země, žádáme tímto vládu České republiky, aby naplnila své zákonné povinnosti a z funkce předsedy Národní sportovní agentury odvolala Milana Hniličku,“ žádá petice, která se objevila na internetu.

„Jako tenisový rozhodčí se musím při turnajích řídit tvrdými restrikcemi. Když jsem viděl hlavního reprezentanta českého sportu a předsedu Národní sportovní agentury Hniličku promenádovat se na párty bez roušky, jako by žádný covid nebyl, naštvalo mě to. Proto jsem vytvořil petici, se kterou jsem oslovil zástupce z politických kruhů, sportovce a samozřejmě další občany, kteří takové papalášství nevídaných rozměrů nemohou akceptovat,“ vysvětluje důvody petice její autor Dominik Kolder.

Ilustrační foto  (Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24)

Milan Hnilička složil kvůli porušení protiepidemických opatření poslanecký mandát. Učinil tak v úterý prohlášením přímo při jednání poslanecké sněmovny. Část opozice žádá i jeho konec v čele sportovní agentury. Hniličku k odchodu z funkce vyzval například bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS Jakub Janda.

„Máme nouzový stav a pan Hnilička je jeden z těch, který ho podpořil. A pár dnů poté, co pro něj zvedl ruku, juchá někde po mejdanech a porušuje veškerá vládní opatření. A pak se má on jako nejvyšší představitel sportu postavit před sportovce a chtít po nich, aby opatření dodržovali a i na trénincích nosili roušky?“ ptal se v rozhovoru pro Novinky.cz poslanec Janda.

Hnilička ale už dříve prohlásil, že se rozhodne podle reakcí ze sportovního prostředí. Většina členů podvýboru pro sport jeho setrvání v pozici předsedy Národní sportovní agentury podpořila.

Jeho odvolání nebude požadovat ani premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by Hniličkovo odvolání z funkce osm měsíců před volbami nebylo správné, řekl v úterý portálu Deník.cz. „Nikomu by teď neprospělo, kdyby se rozjelo kolo spekulací kolem nového šéfa, došlo by k paralýze agentury,“ prohlásil předseda vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]