Petici KOD na podporu Petra Fialy podepsalo přes 12 tisíc lidí

Premiér Petr Fiala (ODS) na summitu EU (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) na summitu EU | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Fiala se 3. září veřejně vyjádřil k demonstraci „Česká republika na prvním místě“, která proběhla týž den v Praze. Je přesvědčen o tom, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat, a zároveň ovšem i o tom, že demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. V té souvislosti byl pak podroben tvrdé kritice. Klub na obranu demokracie dal nato v pátek 9. září v této věci premiéru Fialovi jasnou a jednoznačnou podporu.  Zároveň se obrátil na ty, co s ním souhlasí, aby se přidali. Do úterního večera se  podařilo získat celkem 12 142 podpisů. Sběr pokračuje.  

„Demonstraci na Václavském náměstí svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci. Mají blízko k extrémním pozicím a hájí zájmy, které jsou proti zájmům České republiky i proti zájmům našich občanů,“ řekl začátkem září k demonstraci předseda vlády v České televizi. „Samozřejmě, každý má právo vyjádřit svoje postoje, má právo i demonstrovat. To je demokracie a tak se na to dívám,“ doplnil Fiala. Vzápětí jej kritizovala opozice, ale i řada komentátorů.

Kompletní znění výzvy:

V sobotu 3. září proběhla v Praze na Václavském náměstí demonstrace, jíž se zúčastnilo zhruba 70 000 lidí. ČTK uvádí, že tento protest s názvem „Česká republika na prvním místě“ byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Organizátoři kritizovali především vysoké ceny energií a „prozápadní“ kurs vlády.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Premiér Fiala k demonstraci řekl, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. Zároveň vyslovil své přesvědčení, že demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá.

Větší či menší výhrady k tomu, co řekl pan Fiala, dali najevo z politiků mj. Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Martin Kuba (ODS), Martin Půta (Starostové za Liberecký kraj), Jan Hrnčíř (SPD), předseda ČMKOS Josef Středula, Alena Schillerová (ANO). Velmi zdrženlivý byl i Andrej Babiš.

Jistě, každý má právo vyjádřit svůj názor. Rádi bychom proto i my v rámci našich možností vyslovili jasnou a jednoznačnou podporu premiéru Fialovi v jeho názorech, které jsme tu ocitovali.

Jednak se nám zdá, že výrazná podpora zatím nezazněla. A jednak, starší z nás se pamatují na dobu, které se dnešek sice zatím pořád ještě moc nepodobá, ale mohl by se podobat: na dobu mezi němým protestem Jana Palacha a brutálním potlačením demonstrace z 21. srpna 1969.

Kdo podepsal?

K podpoře premiéru Fialovi  se zatím přidali mj.: spisovatel Ivan Binar, historik Petr Blažek, spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, chartista a bývalý politický vězeň Jan Zeno Dus, sociolog a polistopadový politik Ivan Fišera, herečka Karolina Frydecká, sociolog a publicista Fedor Gál, divadelní režisérka Helena Glancová, duchovní a vysokoškolský učitel prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., herečka Barbora Hrzánová, diplomatka Janina Hřebíčková, spisovatelka a publicistka Pavla Jazairiová, spisovatelka a bývalá disidentka Eva Kantůrková, výtvarník Viktor Karlík, výtvarnice Markéta Kolíbalová, písničkář, spisovatel a herec Václav Koubek, nakladatel Robert Krumphanzl, bývalý mluvčí Charty 77 a polistopadový politik Jan Litomiský, herečka Barbora Munzarová, šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná, evangelický farář a bývalý mluvčí Charty 77 Miloš Rejchrt, novinář a publicista Jan Rejžek, evangelický farář, bývalý synodní senior Českobratrské církve evangelické a bývalý předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml, šéfredaktor internetového deníku Forum 24 a Týdeníku Forum Pavel Šafr, herečka Lenka Vychodilová, vysokoškolští učitelé prof. Dr. JUDr. Karel Eliáš, prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., prof. Ing. Karel Hoffmann, CSc., prof. Pavel Hošek, Th.D., prof. PhDr. Aleš Klégr, prof. RNDr. Pavel Kubeš, CSc., prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., doc. PhDr. MUDr. Jan Payne, Ph.D., prof. Ing. Štěpán Podzimek, CSc., prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., prof. MgA. Přemysl Rut. 

Podpisy všech signatářů budou k dispozici postupně a co nejdříve.

Pokud jste se zatím nepřidali, můžete tak učinit zde 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články