Petici proti Ondráčkovi podepsalo v pondělí asi 14 000 lidí

Demonstrace na Václavském náměstí (Pavel Hofman)

Demonstrace na Václavském náměstí | FOTO: Pavel Hofman

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). ČTK to oznámila organizátorka demonstrace Lucie Kohoutová. Podle ní zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000. V pondělí během akce se odhady účasti pohybovaly kolem 10 000 lidí, policie nechtěla počet účastníků protestu komentovat.

Ondráček byl do čela komise, která dohlíží na GIBS, zvolen na třetí pokus v pátek. GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků či dozorců. Volba vzbudila kontroverze, protože Ondráček se za totality jako policista podílel na násilném potlačování protirežimních demonstrací a později neprojevil za svůj podíl na zásazích proti demonstrantům lítost. V pondělí proti zvolení Ondráčka protestovali lidé ve většině krajských měst.

Ve větších městech se na protestech sešly tisícovky lidí, v dalších desítky až stovky. Podle organizátorů bylo protestujících v celé republice více než 30 000. Lidé také podepisovali petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS. V pondělí se podle odhadu organizátorů sešlo 14 000 podpisů a sběr dál pokračuje.

„Petiční archy ještě kolují mezi lidmi i na internetu,“ sdělila Kohoutová. Organizátoři předají archy 7. března petičnímu výboru sněmovny. „Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ doplnila Kohoutová.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že dnes projednají poslanci ANO návrh na odvolání Ondráčka. I komunisté situaci kolem Ondráčka proberou na dnešním jednání poslaneckého klubu. Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a STAN připomněli, že Babiš sám při páteční volbě předsedy komise pro kontrolu GIBS ve sněmovně nebyl a že bez hlasů poslanců ANO by se Ondráček do čela komise nedostal. Předseda ODS Petr Fiala na demonstraci v Brně uvedl, že občanští demokraté dnes ve sněmovně navrhnou odvolání Ondráčka z vedení komise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]