
Piráti během předvolebního turné FOTO: Piráti / se souhlasem
FOTO: Piráti / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Je to jak utržená lavina. Občané, stejně jako média, mají hlad po skandálech. A bitcoinová kauza slouží jako excelentní skandál, nic lepšího si Andrej Babiš, Tomio Okamura i další nemohli přát. Postoj opozice je jasný, žádá pád vlády. Andrej Babiš chce znovu vládnout.
Zmíním jednu pasáž z Babišovy řeči během zasedání sněmovny k bitcoinové kauze. Začal mluvit o svých kauzách a o údajném „selhání jednotlivců“. Pokračoval: „Někteří se jen tak mimochodem do našeho hnutí infiltrovali z ODS v roce 2013, hlavně Brno. To je asi tak semeniště největších zločinů v naší zemi.“ Chápete už, kdo může za Čapí hnízdo, za Babišovy problémy ve Francii, za selhání anoistů? Odeesáci, kteří přešli k ANO z Brna. To je nový level.
Podstatné teď ale je úplně to samé, co bylo podstatné po celou dobu od voleb v roce 2021: jak kompaktní, soudržná bude v této temné krizi bývalá pětikoalice. Jedině voliči stran SPOLU, hnutí STAN a Pirátů mohou (mohli) Babiše porazit.
Proto byly po celou dobu, kdy vládl a vládne premiér Fiala (ODS), tak výsostně důležité vztahy těchto pěti stran. Samozřejmě velkou roli hrálo vypuzení tehdy ještě předsedy Pirátů Ivana Bartoše a s ním celé strany z vlády.
Nedařící se a firmami spojenými s ODS bombardovaná digitalizace stavebního řízení je ovšem nic proti bitcoinové kauze. Nemluvím o právní stránce věci, ale o reputaci vlády Petra Fialy a ODS. Kdyby Fiala reagoval stejně jako v případě Bartoše, odvolal by už Zbyňka Stanjuru a zřejmě by položil mandát sám. Slepota okolo bitcoinů je fatální.
Pokud dal Blažek někomu lekci, tak voličům SPOLU
Při jednání ve sněmovně Fiala pronesl dost neuvěřitelnou větu. Pavel Blažek prý „přes veškerá svá pochybení dal leckomu důležitou a asi i nepříjemnou lekci“. Pokračoval dál, že „tu lekci dal zejména bývalému premiérovi Andreji Babišovi“ tím, že odstoupil, zatímco Babiš při skandálech neodstupuje. Znělo to opravdu zoufale. Blažek demoluje kampaň SPOLU, měl nulovou šanci zůstat. Fiala ho neodvolal, nechal ho rezignovat. A dělá z toho „lekci“. Bože!
Základní malér pro voliče pětikoalice je, že Blažek pohnal tři subjekty (SPOLU, STAN a Piráty) proti sobě. Piráti zjevně psychicky nepřekonali vypuzení Bartoše z vlády, teď to Fialovi vracejí i s úroky. A jak už jsem psal minule, nejhorší na bitcoinové kauze je, že je reálná, že to není vyfabrikovaný, podvržený malér, ale stalo se to obrazem toho, jak nemalá část ODS politicky (ne)uvažuje.
Piráti se rozpomenuli na své začátky, na vězeňský autobus, který veze trestance Sobotku (ČSSD), Babiše (ANO) i tehdejšího předsedu TOP 09 Kalouska. Bylo to za hranou, jasně, a tehdy to zabralo. Tak teď Piráti ještě mnohem nehorázněji vystartovali s „korupční kalkulačkou“ a s šíleným, doslova „dezolátským“ plakátem na síti X. Vidíte na něm vyděšené obličeje Andreje Babiše, Petra Fialy a Pavla Blažka a pod nimi nápis „Taky vás zajímá, kolik už rozkradli?“.
Piráti zcela bezostyšně a hloupě (!) hodili premiéra Fialu do jednoho pytle s expremiérem Babišem. Těžko si představit něco víc nefér. Seděli s Fialou tři roky ve vládě, ale najednou je pro ně tím, kvůli němuž „šmeliny se státními penězi jsou bohužel v naší zemi evergreenem“. Děs. Pokud tohle Pirátům přinese hlasy, je s námi amen. Ale ono jim to hlasy nejspíš nepřinese. Tohle ne.
Mnohem věcnější a smysluplnější než otřesný plakát s korupční kalkulačkou byl projev místopředsedkyně sněmovny za Piráty Olgy Richterové. Její řeč byla standardní opoziční analýzou vládního maléru. Používala argumenty typu: „Máme ministra financí, který chce pro bitcoinové miliardáře nulové daně, a běžní lidé ať platí 40 procent, to mi smysl nedává.“ Leckomu to nedává smysl. Připomněla i jinou věc: „Boj proti průtokovým účtům, skrz které třeba ruská mafie u nás pere obrovské peníze, je něco, co právě premiér Fiala uložil Pavlu Blažkovi, aby dotáhl. Dva roky to leží u ledu.“
Ale plakátem s Babišem, Fialou a Blažkem to Piráti pod vedením předsedy Zdeňka Hřiba totálně zazdili, posunuli se na úroveň Tomia Okamury nebo Kateřiny Konečné.
Vládě nevěří třetina voličů SPOLU
Do velmi nepříjemné, složitě řešitelné situace dostali Blažek, Fiala a Stanjura i svoje partnery v koalici SPOLU, tedy TOP 09 a lidovce. Těm ovšem nezbývá než držet basu. V jiné, těžce zapeklité situaci se ocitlo hnutí Víta Rakušana, Starostové a nezávislí. Nesmíme zapomínat, že pro všechny strany a hnutí včetně STAN platí: jsou čtyři měsíce do voleb, vše se odehrává pod zorným úhlem voleb.
Rakušan a spol. řeší otázky: Neztratíme voliče tím, že ve vládě zůstaneme? Máme se sebrat a odejít z vlády? Získáme tím další voliče? Přejdou k nám bývalí sympatizanti Spolu? Můžeme se stát největší silou proti nacionálně konzervativnímu, trumpovsko-babišovskému hnutí ANO?
Poslankyně a členka předsednictva hnutí Hana Naiclerová řekla Seznam Zprávám, že STAN vždy razil politiku ne destruktivní, ale konstruktivní. „Chceme být státotvorní, nechceme do toho při prvních výstřelcích vkládat emoce, ale toto už nejsou ani výstřelky, ani emoce. Tady už prostě hovoří fakta, a navíc my jsme těch fakt dneska chtěli slyšet ještě víc, a bylo nám zamezeno.“
To řekla, když to vypadalo, že Pavel Blažek nepřijde na bitcoinovou schůzi. Nakonec na ni dorazil, ale neřekl nic nového. Nevysvětlil rozpory. Informace chybí dál. Otázkou je, zda se tato „darknetová“ kauza vůbec vysvětlit dá. Vysvětlit tak, aby voliči pětikoalice pochopili, pokud to tak je, že nejde o obří vládní či ministerské šmé. Ministr vnitra Vít Rakušan se navíc musí hájit, že o temném miliardovém daru nic nevěděl, kolegové z ODS mu nic neřekli. Budou mu voliči věřit i bez toho, že STAN odejde z vlády?
V neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News řekl europoslanec Jan Farský, že STAN je nyní připraven podpořit vládu při hlasování o nedůvěře. Rozhodující ale budou jednání před hlasováním. Jisté to tedy není.
Podle výzkumu agentury Median pro Seznam Zprávy po kauze Pavla Blažka vládě nevěří třetina voličů koalice SPOLU. A přes 50 procent všech dotázaných si myslí, že by měl kabinet padnout. Fiala udělal chybu, že si vzal Blažka do vlády, že mu věřil, že nedal na hlasy občanské společnosti, která ho opakovaně varovala. Kdyby si Fiala udržel vládu i po volbách, musel by to Vatikán vyhlásit za zázrak.