Petr Fiala: Babiš je mimo realitu a slibuje všechno všem. Jako kdysi Paroubek

Eric Drooker

Neustálé změny názorů Andreje Babiše ohledně třetí sazby DPH, dokazují podle předsedy ODS, jak se lídr hnutí ANO chystá na blížící volby. Místo toho, aby jako ministr financí řešil jednotnou daň, o které hovořil před dvěma lety, populisticky lidem slibuje snižování DPH na sudové pivo a nově i další zboží. Podle Petra Fialy se Babiš chová stejně jako bývalý sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek, který také sliboval, co nemohl splnit.

Přestože v roce 2014 Andrej Babiš zavedl 3.sazbu DPH, podle Fialy to byl zrovna on, kdo pochyboval o její prospěšnosti. „Kromě opozičních stran to byl právě ministr financí, který novou sazbu v rámci diskuse v Poslanecké sněmovně sám označil za administrativní komplikaci,“ vysvětluje předseda ODS. „Prohlásil, že zavádění třetí sazby DPH není ideální a podpořil zavedení jedné sazby DPH – ale z důvodu údajné nepřipravenosti rozpočtu navrhl, abychom se k tomu vrátili v roce 2016,“ připomíná Fiala.

[ctete-foto]44933[/ctete-foto]

Blíží se volby a Babiš shání hlasy

„Rok 2016 je tady, ale místo toho, aby ministr financí nastoloval diskusi o zavedení jedné sazby DPH, populisticky navrhuje přesunout do nejnižší sazby další a další zboží,“ upozorňuje opoziční lídr. „Vysvětlení pro jeho kroky je jediné – blíží se krajské a senátní volby a Andrej Babiš se chová jako před pár lety sociálnědemokratický lídr Jiří Paroubek. Slibuje všechno všem, mění názory ze dne na den, bez ohledu na realitu,“ je si jistý Fiala.

[ctete-foto]45120[/ctete-foto]

Zrušit některé daně a DPH zjednodušit a snížit

Občanská demokratická strana podle svého předsedy plně podporuje snahy snížit daňové zatížení občanů. „Navrhli jsme proto zrušení zbytečných daní, jako je daň z nabytí nemovitostí, nebo také silniční daň. U DPH navrhujeme její postupné zjednodušení a snížení,“ představuje svou vizi Fiala. „V první fázi na 19 % a 14 %, ve druhé sjednocení na sazbě 15 %. Odmítáme však účelové přesunování vybraného zboží a ještě větší komplikování daňového systému,“ tvrdí.

„Jestliže upozorňujeme na to, že současná vláda nemá žádnou vizi a představu o tom, kam by měla Česká republika směřovat, překotné a stále se měnící návrhy ministra financí tuto tezi jenom potvrzují,“ má jasno předseda ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]l.com