Petr Fiala by podle Strejčka z Institutu voliče SPD Klause dostal v hospodě nafackováno. Klausovci jsou nervózní

Bývalý prezident Václav Klaus (Profimedia)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: Profimedia

Ivo Strejček, souputník dějinami zrazeného Václava Klause, se zamyslel nad hodnotami svobody a demokracie. Nelíbí se mu, že premiér Petr Fiala po prvním kole prezidentské volby řekl, že teď „půjde o souboj hodnot mezi demokracií, respektem k ústavě a prozápadní orientací proti populismu, lžím a příklonu k Rusku“.

Následuje Strejčkovo rozhořčení. „Má to tedy znamenat, že oněch 35 % voličů, kteří dali hlas Andreji Babišovi, jsou jen populisté, hlupáci snadno podléhající lžím, či se dokonce chtějí ‚přimknout k tomu tam se dubisku‘, řečeno s Kollárem? Může toto premiér České republiky myslet vážně?“ zauvažoval Strejček.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Nejsme Petr Fiala a tak můžeme mluvit jen za sebe, tedy za lidi, kteří nemají k politickému podnikavci Andreji Babišovi důvěru. Nevíme, jaký je mezi 35 procenty Babišových voličů poměr „hlupáků, snadno podléhajících lžím, populistů a lidí s něžným vztahem k Rusku“. V této skupině se ale vyskytují všechny jmenované exempláře, kromě populistů. Strejček by měl být přesný, když už je v nějakém institutu, byť tak pochybném, jako je ten jeho. Premiér zjevně mluvil o politických vůdcích. Volič není populista, je to občan, který populistům podléhá.

Ale jinak ano, skutečně nemůžeme za příliš bystrého považovat někoho, kdo je schopen po všem, co jsme několik let viděli, volit ANO a SPD. Dobrý důvod k tomu není ani jeden. Ani ty stokoruny přidávané důchodcům ne, když jim sám Babiš zdraží potraviny a inflace jim sebere víc peněz, než kolik dostali „navíc“.

Protože nositel Puškinovy ceny z rukou Vladimira Putina a návštěvník sedánek agenta KGB Jakunina na Rhodosu Václav Klaus k Rusku stále dojemně tíhne, nepovažuje pan Strejček sympatie ke zločinnému režimu zřejmě za velký problém. V každém případě nemůže popřít, že to jsou voliči SPD, kteří – jak vidíme z jejich výlevů pod příspěvky velkého předsedy Tomia na sociálních sítích – by chtěli nechat Ukrajinu na pospas predátorovi, a jsou to politici SPD, kdo opakuje teze ruské hybridní propagandy, ve kterých se oslabení Ukrajiny vydává za boj za mír. Byl to Babiš, který se pokoušel vyvolat nechuť vůči ukrajinským uprchlíkům a získat si tak hlasy.

Petr Pavel v Ústí nad Labem (Pavel Hofman / FORUM 24)

Nakonec se Ivo Strejček skutečně rozjel. „A vůbec, co nás má na člověku s podivnou komunistickou minulostí přesvědčit, že právě on je ztělesněním boje za demokracii a respektu k ústavě? Ne, tento výrok nelze hodnotit jinak než jako primitivní, za který by v hospodě možná padlo i pár facek,“ vyslovil se Klausův muž.

K tomu můžeme přidat vlastní otázku. O čem nás chtějí přesvědčovat klausovci, když jejich ideový vůdce volil SPD, útvar jednoho muže reprodukující bláboly ruské hybridní propagandy? To je nějaké ztělesnění boje za demokracii? A respekt k ústavě představuje ta samá Klausem volená strana, která nás ze svého lůna obdařila Jaroslavem Baštou, jenž hodlal protiústavně odvolávat vládu?

Možná ale v nějakých hospodách, kam Ivo Strejček chodí a fackovali by tam premiéry, takovým věcem věří.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články