Petr Fiala byl jmenován premiérem České republiky

(Twitter mluvčího prezidenta)

Předseda ODS Petr Fiala je oficiálně premiérem České republiky. Jmenoval jej prezident Miloš Zeman, který byl pozitivně testován na covid-19, za zpřísněných hygienických opatření na zámku v Lánech. Fiala měl být dle původních plánů jmenován už v pátek, ale právě koronavirus u hlavy státu akt odložil. Prezident byl během jmenování za plexisklem. S kandidáty na ministry se začne scházet v pondělí, a to podle abecedy.

Zeman v projevu Fialovi řekl, čím se řídil jako premiér on sám. „Vážit si lidí, kteří v životě něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není viditelná práce,“ sdělil a neopomněl opět zaútočit na některé lidi. „To se týkalo jak novinářů, tak i neúspěšných politiků,“ dodal a popřál Fialovi hodně štěstí. S kandidáty na ministry se začne scházet již zítra a setkání budou trvat do 13. prosince.

()

„Jsem přesvědčen, že brzy budeme mít vládu, která je silná a stabilní. Máme k tomu silný mandát od občanů. Mohu vám slíbit, že udělám všechno pro to, aby to byla vláda změny pro budoucnost,“ uvedl nový premiér Fiala s tím, že věří v dobrou spolupráci s hlavou státu.

Fiala byl jmenován padesát dnů od voleb, které se konaly 8. a 9. října. Koalice SPOLU, kterou nový premiér vede, vyhrála se ziskem 27,79 procenta. Jde o čtvrtého předsedu vlády v historii České republiky, který je členem ODS, po Václavu Klausovi, Mirku Topolánkovi a Petru Nečasovi.

Petr Fiala se narodil v roce 1964 v Brně. Vystudoval český jazyk a literaturu a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, poté pracoval jako historik v muzeu v Kroměříži. Po roce 1989 pracoval jako novinář v deníku Lidová demokracie a v Revue Proglas. Je spoluzakladatelem katedry politologie na Filozofické fakultě MU, kterou od roku 1993 vedl.

V roce 2002 byl Petr Fiala jmenován prvním profesorem pro obor politologie v České republice. V roce 2004 se stal děkanem Fakulty sociálních studií, poté byl zvolen rektorem Masarykovy univerzity. Od května 2012 byl ministrem školství ve vládě Petra Nečase, ve volbách 2013 za ODS kandidoval jako lídr v Jihomoravském kraji. Do strany vstoupil v listopadu 2013 a v lednu 2014 se stal předsedou ODS. Do sněmovny byl zvolen i v roce 2017 a v roce 2021 kandidoval jako lídr koalice SPOLU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]