Petr Fiala děkuje voličům. Věří v posílení většiny v senátu

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Hlasy jsou sečteny. Komunální a senátní volby jsou téměř u konce a strany začínají jednat o spolupráci. Premiér Petr Fiala děkuje voličům za úspěch SPOLU. Podle jeho slov vedla koalice jednu z nejvyhrocenějších kampaní v historii České republiky. V boji o senátorské křeslo se příští týden utká Miloš Vystrčil (ODS) s Janou Nagyovou (ANO). Kampaň své soupeřky, která je z výsledku nadšená, označil za agresivní a plnou  lží.

Premiér Petr Fiala (ODS) děkuje voličům za to, že přišli k volbám, a obzvlášť těm, kteří podpořili zástupce koalice SPOLU. „Přestože letošní kampaň byla jednou z nejvyhrocenějších v historii České republiky, voliči dokázali ocenit naši práci ve městech, obcích i senátu. Výsledky prvního kola senátních voleb jsou silným, velkým a důležitým krokem k tomu, aby se nám povedlo udržet stávající většinu v senátu a možná ji ještě posílit,“ napsal na svém účtu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Fiala prosí voliče, aby příští týden pokračovali v podpoře 21 senátorských kandidátů stran koalice SPOLU, kteří postoupili do druhého kola. Chce posílit demokratickou většinu v senátu. „Uspěli jsme také ve volbách do měst a obcí, kde jsme oproti minulým volbám posílili. V krajských městech to vypadá, že jsme prakticky všude získali více hlasů než v minulých volbách. Držíme aktuálně první místo v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Plzni,“ okomentoval Fiala volby do obecních zastupitelstev a ocenil, že si voliči nenechali vnutit tezi o jakémsi referendu o vládě.

Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS), lídr pražské kandidátky SPOLU, z výsledků voleb soudí, že voliči dali najevo, že chtějí profesionální řízení města. „Velmi děkuji za důvěru pro koalici SPOLU. Nezklameme ji a co nejdříve chceme řešit problémy, které Pražany trápí,“ napsal Svoboda.

Úřadující pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už včera na tiskové konferenci oznámil povolební plán. Piráti chtějí zahájit koaliční jednání v Praze nejprve se současnými partnery, kterými jsou Praha Sobě a STAN. V hlavním městě skončili Piráti na třetí pozici, svou funkci tedy Hřib nemá jistou. „O mě tady nejde, tady jde o budoucnost města, v následujícím volebním období jde například o metropolitní plán a to je to, co mě trápí,” uvedl.

V Brně slavilo úspěch uskupení ODS a TOP 09 se ziskem 25 procent hlasů. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) je s výsledkem spokojená. „Děkuji vám všem. Za obrovskou podporu, za to, že jste šli k volbám, a za to, že jste dali důvěru naší koalici SPOLEČNĚ (ODS a TOP 09). Neskutečně si toho vážím a beru to jako velký závazek,“ zveřejnila na svůj twitter.

Nejsledovanější souboj o křeslo do senátu letos proběhl na Jihlavsku mezi předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) a obžalovanou Janou Nagyovou (ANO). Ti se opět utkají ve druhém kole příští týden. Vystrčil získal v prvním kole 45,62 procenta hlasů a Nagyová dostala 30,56 procenta hlasů.

(Týdeník FORUM)

„Musím říct, že jsem z toho nadšená, vnímám to jako ohromnou podporu lidí,“ okomentovala Nagyová svůj výsledek ČTK. Zisk předsedy senátu byl podle ní očekávatelný, ale souboj v druhém kole bude vyrovnaný. V příštím týdnu chce bývalá poradkyně Andreje Babiše pokračovat ve své kampani, ke které se Miloš Vystrčil vyjádřil jako k agresivní a plné lží. „Tak hluboce urážet lidí a zasahovat je na těch nejcitlivějších místech, to opravdu nedokáže každý. Na to musí být člověk buď speciálně školen, nebo nějak psychologicky připraven,“ řekl předseda senátu.

V letošním prvním kole voleb do senátu se podařilo třem kandidátům získat nadpoloviční počet hlasů. Je to nejvíce od roku 1996. Druhému kolu se vyhnou Petr Fiala (KDU-ČSL), který získal v Ústí nad Orlicí 65,66 procenta, Ladislav Václavec (ANO) se ziskem 58,85 procenta v Bruntále a Jiří Růžička (TOP 09), který kandidoval v Praze 6. „Dobojováno! Neděle 4:28 ráno, vítězství v 1. kole senátních voleb s celkovým počtem 18 301 hlasů. Díky všem, kteří mně věří a tak silný mandát mně dali. Díky všem, kteří odvedli skvělou práci v kampani!“ napsal Růžička.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články