Petr Fiala: Jsme krok od války. Musíme se připravit na uprchlickou vlnu

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Předseda vlády Petr Fiala zhodnotil pro Týdeník FORUM eskalující situaci na Ukrajině. Zdůraznil, že požadavky Vladimira Putina jsou proti zájmům České republiky. Fiala zároveň uvedl, že Evropská unie i NATO jsou daleko jednotnější a důraznější, než tomu bylo po anexi Krymu v roce 2014.

Pane premiére, řekl jste, že Rusko tentokrát musí pocítit sankce, které Západ chystá. Který z kroků, které zatím byly udělány či zveřejněny, považujete za nejdůležitější?
Za úplně nejdůležitější považuji, že Evropská unie a Severoatlantická aliance mluví jednotným hlasem. Bylo úplně jasně řečeno, nejen veřejně, ale na všech jednáních, kterých jsem se zúčastnil, že Evropská unie jednomyslně stojí za Ukrajinou, odmítá jakoukoli formu ruské agrese a je připravena přijmout tvrdá odvetná opatření při jakémkoli kroku Ruska, který by vedl k porušení mezinárodního práva. Toto zaznívá už nějakou dobu. Když Rusko udělalo krok, který tímto porušením mezinárodního práva je a je aktem agrese, což je uznání povstaleckých republik, a dokonce i vstup vojsk na tato teritoria, Evropská unie reaguje prvním balíčkem sankcí. Do toho je třeba započítat vyjádření Německa, které nebude aktivovat Nord Stream 2. Když si toto všechno dáte dohromady, jde o obrovský posun proti slabé a nejednotné reakci, kterou Západ předvedl při anexi Krymu. Rozdíl je to veliký a dává nám určitou naději.

Znamená to, že vy sám nyní máte naději, že se podaří Vladimira Putina zastavit a že již nebude dál postupovat a chtít například obsadit celá území luhanské a doněcké oblasti?
Jsme krok od války, to není přehnané tvrzení. Neříkám to jenom já, ale v posledním týdnu to říkají prakticky všichni představitelé demokratických států. Nebezpečí je nesmírně vážné a všichni děláme všechno pro to, abychom našli diplomatické řešení. Toho lze ale dosáhnout jenom tehdy, když Vladimir Putin bude vědět, že proti němu stojí síla, odhodlaný blok, který je připraven Rusko tvrdě zasáhnout ekonomicky, izolovat ho a že následky pro Rusko budou velké. Z tohoto hlediska je jednotný postoj a rychlá reakce skutečně nadějí, že můžeme dosáhnout diplomatického řešení. Ale opravdu nevím, co Vladimir Putin chce a jak přemýšlí,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]