Petr Fiala má šanci porazit Babiše, ale k tomu, aby se to podařilo, ještě něco chybí

Předseda ODS Petr Fiala. (Koalice SPOLU)

Předseda ODS Petr Fiala. | FOTO: Koalice SPOLU

Koalice SPOLU tento týden zahájila svoji kampaň pro volby do poslanecké sněmovny. Její představitelé Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka působí odhodlaně a dávají si záležet na tom, aby zanechali dobrý dojem, a i samotné zahájení předvolební kampaně se zdálo být velmi profesionální a kvalitně připravené. Také podle některých nedávných předvolebních průzkumů preference této koalice rostou, takže její snaha vyšvihnout se ze zatím třetího místa a zabojovat v říjnových sněmovních volbách o místo první nemusí být vůbec marná. Přesto je ale před uskupením složeným z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stále ještě velký kus práce a k tomu, aby mělo šanci volby vyhrát, pořád něco chybí.

Důležitý posun v preferencích koalice SPOLU se odehrál před několika týdny, kdy poslední šetření společnosti Kantar CZ pro Českou televizi koalici přisoudilo 21,5 procenta hlasů, obdržela tak dokonce více než hnutí ANO s 21 procenty. Podobně dobře si uskupení v čele s předsedou občanských demokratů Petrem Fialou vedlo i v nejnovějším průzkumu agentury Ipsos, kde sice s 21,7 procenty zaostalo za Babišovým hnutím, ovšem jen o 0,5 procenta.

()

Jestli chce Petr Fiala hnutí ANO ve volbách opravdu přeskočit a umístit se s koalicí SPOLU alespoň na druhém místě, nesmí se spoléhat na cílovou rovinku několika málo týdnů před volbami, ale musí co nejdříve nabrat co největší náskok a ten se následně snažit udržet a pasovat se tak rychle a sebevědomě do role jednoho ze dvou volebních favoritů. Čím dříve se tak stane, tím pro koalici SPOLU lépe.

Dá se totiž očekávat, že s blížícími se volbami Babiš a jeho marketingoví experti předvedou ještě značnou ofenzívu, takže je třeba získat co největší jádro přesvědčených voličů, aby si koalice svou pozici udržela a odolala tendenci premiéra Babiše těžit z toho, že se Česká republika díky očkování po dlouhém období pandemie vrací alespoň v nějaké podobě zase zpátky do normálu.

Aby se předsedovi ODS Fialovi podařilo hnutí ANO porazit, musí si ohlídat především několik klíčových věcí, bez kterých bude jen velmi obtížné si trend rostoucích preferencí udržet. Dvě z nich Petr Fiala sám naznačil při zahájení předvolební kampaně koalice SPOLU v Brně.

„My, politici koalice SPOLU, se dokážeme a chceme dohodnout. Ukázali jsme to nejen při vytváření naší koalice, nejen teď na našem společném postupu, ale chceme se dohodnout i po volbách, až se bude sestavovat vláda. Jsme připraveni se dohodnout s těmi politiky, kteří budou sdílet jednoduchou vizi, že vláda je tu od toho, aby spravovala republiku ve prospěch jejích občanů. Nikoliv ve prospěch soukromých firem čerpajících dotace nebo ve prospěch všelijakých pokoutných obchodníků s nemovitostmi nebo třeba s předraženým zdravotnickým materiálem,“ uvedl Fiala.

Hodnotově zakotvená politika

To, aby koalice SPOLU postupovala po volbách jednotně, je klíčové. Čím soudržněji bude navenek působit, tím lépe. Rozhodující je pak samozřejmě přesvědčit voliče o tom, že volbou koalice nevolí jen jednu z trojice stran (tu, která je jim nejbližší) a druhé dvě jako nějaký přívažek, ale opravdu jednotné uskupení, které bude po volbách společně prosazovat svůj program a které buď jako jeden celek vstoupí do vlády, nebo zůstane v opozici.

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) (ČTK)

Zástupci koalice musí v tomto ohledu odvést ještě kus práce a nesmí se nechat odradit tím, že už to přece říkali a vysvětlovali mnohokrát. Jednota koalice a její soudržnost totiž zásadním způsobem utváří to, jak uskupení působí navenek. Proto by možná bylo dobré o něco více tlačit do popředí Petra Fialu jako lídra koalice a méně prosazovat celou trojici představitelů koaličních stran.

Řeči, které stále ještě občas zaznívají, o spojení občanských demokratů a dvou trpaslíků, kteří by se jinak do sněmovny nedostali a kteří si po volbách stejně půjdou vlastní cestou, zkrátka musí být přebity dojmem velkého uskupení, které ví, co chce, a které toho po volbách rovněž dosáhne. Tahle rozhodnost a sebevědomí voliče zároveň ujistí o tom, že jeho hlas bude mít opravdovou váhu, protože nevolí jednu ze tří stran, ale skutečně silné uskupení, které má šanci vyhrát.

S tím souvisí druhá věc. Koalice SPOLU se nesmí bát znovu a znovu opakovat, že v žádném případě neskončí ve vládě s hnutím ANO, ať už s Babišem, či bez Babiše. Tohle musí být nepřekročitelná hranice a je dobré ji neustále připomínat a spolu s ní zdůrazňovat i to, jakou cenu za dosavadní Babišovo vládnutí platíme a kde bychom mohli být, kdyby se nám podařilo se mu vyhnout. Fialova koalice to samozřejmě do určité míry dělá, ale nezaškodí, když v tom bude ještě důraznější.

Petr Fiala ve zmíněném projevu ze zahájení volební kampaně zmínil ještě jednu důležitou věc: „My, politici koalice SPOLU, se budeme ze všech sil snažit, aby se do české politiky (i do českého veřejného života) zase vrátily hodnoty a morálka. Českou politiku posledních let otrávil bezbřehý populismus, záměrně šířená nedůvěra a někdy i nenávist. Chceme to zastavit. Chceme vystavit stopku nekonečným lžím a manipulacím. Chceme prosazovat vzájemnou úctu a respekt. Nejen sami k sobě navzájem, ale i k našim klíčovým institucím a základním normám, jako je Ústava nebo právní systém. Je třeba přestat ohýbat pravidla, která pro někoho platí a pro jiného vůbec. Podle toho, jak si to kdo umí zařídit. Jsem přesvědčen, že naši občané návrat hodnot do politiky chtějí a potřebují. Protože pak budou zase hrdí na to, že jejich Česká republika je rozumně a dobře spravovanou zemí.“

Potřebné nápady a invence

Hodnotově zakotvená politika je zásadní věc a Petr Fiala je jejím důvěryhodným reprezentantem. Důležité je ovšem to, aby podobně přesvědčiví byli pokud možno všichni politici občanských demokratů, lidovců a TOP 09. Jakékoli pochybnosti o tom, jestli jejich hodnoty jsou skutečné a nejsou pouhým nátěrem, na který při první příležitosti zapomenou, jim velmi škodí. Bez hodnotové politiky se neobejdeme, ale pokud má fungovat a lidé na ni nemají zanevřít, musí se provádět opravdu důvěryhodně.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (Pirátská strana)

To ale pořád není vše. Další zásadní ingrediencí úspěchu koalice SPOLU je, aby její předvolební kampaň neztratila dynamiku a aby si Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová udrželi auru budoucích vítězů – pokud by za hnutím ANO a koalicí Pirátů a Starostů začali výrazněji zaostávat, ztratí ji.

Jednou z cest, jak tomu koalice může zabránit, je v průběhu své kampaně představovat konkrétní návrhy a řešení a konkretizovat tak některé obecnější části svého programu. Tím nejhorším, co by se koalici SPOLU mohlo stát, je, že by po slibném začátku upadla do jaksi vyšeptalého a vyprahlého stavu, kdy by už nebyla schopna přicházet s něčím novým, čím by dokázala podtrhnout to, že oproti Babišově vládě skutečně představuje změnu a zároveň ví, jak na to.

Když to nedokáže, postupně začne ztrácet dynamiku a energii a velmi snadno by se pak mohlo stát, že by ji Andrej Babiš zastínil tím, že bude do voličů hustit: Podívejte se, nakonec jsme tu pandemii porazili, a co víc, vyšli jsme z ní ještě silnější, zapomeňme na to, co bylo, společně jsme to zvládli, teď už bude jenom líp.

Jestli chce Petr Fiala porazit Babiše, koalice SPOLU musí být tím, kdo určuje agendu, kdo hraje prim a kdo se nenechá předsedou hnutí ANO přehlušit a zatlačit kouta. Může se to podařit, ale bez nápadů a invence jen stěží. V této oblasti má koalice pořád ještě určité rezervy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]