Petr Fiala na konferenci ODS pojmenoval politiku Babišovy vlády: Marketing barona Prášila

Vedení Občanské demokratické strany na programové konferenci 16.3.2019 (ODS.cz)

Vedení Občanské demokratické strany na programové konferenci 16.3.2019 | FOTO: ODS.cz

Sobotní programová konference ODS ukázala pevnou pozici předsedy Petra Fialy a upevnila konstruktivní a prozápadní politický směr. To je dobrá zpráva pro voliče, kteří chtějí moderní Českou republiku bez koketování s autoritativními režimy. 

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala pojmenoval na programové konferenci současnou situaci v české politice „vládou marketingu a planých řečí“. Premiéra Andreje Babiše, ačkoli ho přímo nejmenoval, přirovnal k baronu Prášilovi.

„Ve skutečnosti se ještě nikdy tak dlouhé vládní období v české politice, slovy dnešních vládců, tolik nekecalo jako dnes. A ještě nikdy se za pomalu polovinu volebního období neudělalo tak málo s tak slabými výsledky jako v současné době,“ řekl Fiala.

Strana pak přestavila veřejnosti celou sadu konkrétních opatření, jež mají vést Českou republiku k dlouhodobému ekonomickému růstu a staví na podpoře svobodného podnikání co nejširší skupiny živnostníků, kterým by už stát neházel klacky pod nohy neustálými kontrolami, regulacemi a vysokými odvody.

Občanští demokraté by snížili odvody zaměstnavatelům za zaměstnance, kteří by pro ně pracovali na zkrácený úvazek. Živnostníkům by ulevili tím, že by zvýšili hranici příjmů k povinné registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun. V sociálních záležitostech by občanští demokraté vedle asignace části sociálních odvodů například zavedli daňový odpočet úroků z hypotéky i na další nemovitost, kterou například rodiče pořizují pro děti. Všechny mimořádné příjmy státu by směřovali do zvláštního fondu, aby byly peníze na důchodovou reformu.

Ohledně vztahu k Evropské unii strana jasně odmítla tlaky na czexit jakožto nebezpečný hazard, ale potvrdila svůj program obrany národních zájmů proti přehnané integraci.

Sobota 16. 3. zůstane v historii ODS zapsaná jako den jasného upevnění pozice Petra Fialy, který před jednáním výkonné rady ODS o vyloučení Václava KIause juniora ze strany svým spolustraníkům suše oznámil, že umí prosadit jasné hranice, za nimiž už není jen nabourávání nezdravé politické korektnosti, nýbrž adorace zla. Tím jasně pojmenoval, o co jde ve sporu mezi vedením ODS a Václavem Klausem juniorem. Totiž o to, že neustálé podrývání západní orientace České republiky je pro ODS nepřijatelné, takže Klausovy řeči o židovském výboru, kterým je prý podle něj český parlament když schvaluje normy EU, byly jen poslední kapkou. A jak oznámil, tak učinil. Výkonná rada ODS jej podpořila jednomyslně.

Václav Klaus jr. vzkázal, že se stejně již s ODS vnitřně rozešel.

Úklid v ODS ovšem neskončil u osoby syna zakladatele a bývalého prezidenta. Výkonná rada ODS vyřešila v sobotu odpoledne více „témat“. Vedení se také věnovalo na situaci v Olomouckém kraji, kde se po nedávné volbě dostal do popředí Ivan Langer. Ten byl zvolen do regionální rady. Vedení ODS dnes tuto volbu zrušilo s tím, že nebyly dodrženy stanovy. Občanští demokraté na Olomoucku se tak musejí sejít znovu. Zvolení Langera do regionální rady Olomouckého kraje totiž zvedlo vlnu kritických komentářů, zmiňovaly se o návratu „starých struktur“. Ivan Langer se vyjádřil v tom smyslu, že chtěl straně jen pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]