KOMENTÁŘ / Petr Fiala je dobrý premiér. Můžeme mnohé členy jeho vlády kritizovat za spoustu věcí, on sám je však slušný, drží slovo, dobře reprezentuje zemi a jeho zahraniční politika je něco, na co člověk může být hrdý. Jeho koulí na noze se postupně stal ministr spravedlnosti Pavel Blažek a Fiala by měl nyní nad svoji pověstnou loajalitu nadřadit důvěryhodnost vlády a s tím spojenou budoucnost této země.
Část ODS zřejmě netrápí, že se její vrcholný politik schází s gaunerem Martinem Nejedlým. Tato část ODS nereprezentuje většinu voličů koalice SPOLU, nýbrž směr, který již v minulosti tuto stranu málem stál místo v poslanecké sněmovně. Jenže Česká republika a česká demokracie ODS potřebují. Jde o klíčovou politickou sílu.
Stav, kdy se zástupce vlády, blízký spolupracovník premiéra a člověk, o kterém se říká, že měl na zvolení Petra Fialy předsedou ODS zásadní vliv, sejde s člověkem, který prokazatelně představuje bezpečnostní riziko pro stát, je opravdový skandál. A ještě větší skandál z toho dělá ta trapná a arogantní výmluva o dešti, která ukazuje, že Blažek si naprosto neváží občanů a voličů, je mu jedno, že je uráží říkáním nesmyslů, je mu jedno všechno. Protože si myslí, že když se věc tzv. vymlčí, tak to přejde, každý si může dělat, co chce, a voliči vydrží všechno, protože jinak už jim zbývají jen Babiš s Okamurou.
To je ovšem velký omyl. Předně by si měli Blažek i Fiala uvědomit, že jejich voliči jsou lidé, kteří odmítali Babiše mj. proto, že všechny jeho kauzy byly vyignorovány. Za problémy prostě politici odstupují, tak to ve slušné společnosti chodí a lidé, kteří dali hlas pětikoalici, chtějí ve slušné společnosti žít. A Martin Nejedlý do slušné společnosti nepatří.
Často zaznívalo, že je Petr Fiala slabý premiér, slabý politik. Dokázal, že to tak není a že umí být lídr. Svojí cestou do Kyjeva v době, kdy to nikoho ani nenapadlo, napomohl změně přístupu mnohých států k pomoci napadené zemi. Těmito činy a také skvěle zvládnutým českým předsednictvím Radě EU Fiala změnil reputaci České republiky.
Jenže silný je potřeba být i ve vnitropolitických a vnitrostranických otázkách. Petr Fiala nesmí být ve vleku nějakého polosvěta, nesmí zakrývat, co kdo provedl špatného, nesmí mlčet. Dostal historickou šanci zachránit tuto zemi před těmi, kteří ohrožují a doslova chtějí zničit naši demokracii. Pokud ovšem bude takto přistupovat ke kauze, která je pro jeho voliče naprosto otřesná, jediné, co udělá, je, že toto zničení demokracie pouze o čtyři roky odloží. A to je trochu málo.
Deset let jsme museli sledovat, jak si Pražský hrad zprivatizoval putinovský kolaborant Nejedlý s podvodníčkem Vratislavem Mynářem, zatímco věčně opilý a sprostý prezident Miloš Zeman hlásal svá rádoby moudra a dělal otřesnou ostudu. Pro voliče pětikoalice je Zeman ztělesněné zlo a těch deset let představovalo totální frustraci a bohužel také hanbu. Zeman rovná se Nejedlý a Nejedlý se prostě schází s Blažkem. Takže jsou kamarádi? A kolik máte ve svém okolí lidí, kteří se kamarádí s kolaboranty? Máte je rádi? Chcete, aby vám vládli? Asi ne.
Petr Fiala jen proto, aby nemusel Blažka odvolat, protože ho asi k něčemu potřebuje, balancuje na hraně a hazarduje s důvěrou, kterou dostal. Když vyhrál volby, jeho první slova zněla: „My jsme změna, vy jste změna.“ Změna znamená, že ten, kdo selže a zklame, musí být z vlády odvolán z rozhodnutí premiéra. Další šance realizovat změny už nemusí přijít. A co následuje, vidíme v Maďarsku a na Slovensku. Pokud Fiala zklame, zapíše se do dějin jako ten, kdo zahodil možnost, kterou dostal, a věnoval ji lidem, jejichž cílem je odvést nás do Ruska, kterému jsme se díky Fialově vládě tak dobře postavili.