Petr Fiala: Odpovědnost za důsledky akce Fajád nese premiér Sobotka a jeho ministři

Předseda ODS Petr Fiala  (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Odpovědnost za průběh i veškeré důsledky akce Fajád nese především premiér Sobotka a jeho ministři, kterým jsou odpovědné naše zpravodajské a bezpečnostní složky. Uvedl to v dnešním tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala. Průběh celé operace ukazuje podle něj na to, že premiér ve své řídící a koordinační roli těchto složek dlouhodobě selhává.

„Obávám se, že tato informačně, politicky a bezpečnostně nezvládnutá akce bude precedentem, který naruší důvěru zahraničních bezpečnostních a informačních služeb v Českou republiku coby důvěryhodného a spolehlivého partnera,“ říká Fiala. Přitom profesionální a hladká spolupráce českých a zahraničních bezpečnostních služeb je podle jeho vyjádření v kontextu rostoucích rizik v Evropě a jejím okolí nutnou podmínkou pro zajištění bezpečnosti našich občanů, ale například také českých vojáků bojujících za naši bezpečnost v zahraničních misích.

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu, byl ihned zadržen ve své vlasti. (ČTK)

Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jany Černochové jsme svědky naprostého selhání naší politické reprezentace, která v otázce propuštění a nevydání teroristů Alího Fajáda a Chálida Marábího do USA hraje nedůstojné divadlo s českou veřejností. „Pět Čechů je podle veřejně vyřčených slov ministra obrany Stropnického z hnutí ANO součástí výměny za dva agenty Hizballáhu. Podle ministra spravedlnosti Pelikána, též z hnutí ANO, tomu tak není. Podle ministra zahraničí Zaorálka z ČSSD naše země s teroristy nikdy nevyjednává. A aby byla vládní koalice kompletní – vicepremiér a předseda KDU-ČSL Bělobrádek rozhodnutí ministra Pelikána nerozumí a premiér Sobotka to korunuje slovy o tom, aby se lidé nebáli, že to vše prověří ÚOOZ,“ shrnuje Černochová současnou situaci. „Vyzýváme premiéra Sobotku, aby nám sdělil, který z ministrů jeho vlády tedy lže,“ apeluje poslankyně.

Černochová připomíná, že všichni tito ministři jsou členy Bezpečnostní rady státu, která zasedala ve středu, a kde zcela jistě muselo být vydání Fajáda a Marábího tématem číslo jedna a všichni ministři mají o celé kauze bezpochyby dostatek informací. „Nerozumím tomu, proč dělají z lidí hlupáky, kličkují, lžou a hází vinu na zpravodajské služby. Tohle je jejich selhání a měli by za něj nést odpovědnost,“ dodává poslankyně.

Eric Drooker

ODS chce na nejbližší jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda informovala o okolnostech propuštění pětice Čechů v Libanonu. Fiala vyzývá premiéra Sobotku, aby ve sněmovně vysvětlil nejasnou situaci kolem návratu Čechů a propuštění Fajáda a Marábího. Podle dostupných informací se pětice vrátila výměnou za to, že Česká republika nevyhověla žádosti USA o vydání obou teroristů. Spojené státy postup Česka ostře kritizovaly.

Eric Drooker

„Budeme požadovat, aby premiér Sobotka vysvětlil poslancům situaci, která poškozuje Českou republiku ve vztahu k našim spojencům a může do budoucna představovat bezpečnostní riziko,“ uvedl Fiala. S ohledem na bezpečnost budou občanští demokraté žádat o neveřejné projednávání.

Zařazení mimořádného bodu na jednání sněmovny požaduje také místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ten ve svém stanovisku mimo jiné napsal, že ho zaráží naprostá nekompetentnost vládních činitelů celou věc vysvětlit.

Miroslav Kalousek (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]com

Související články