Petr Fiala: Poklonkování Moskvě či Pekingu nám nezajistí respekt

Petr Fiala (ODS)

Petr Fiala | FOTO: ODS

Předseda ODS Petr Fiala se na víkendovém kongresu Občanské demokratické strany bude znovu ucházet o důvěru voličů. Po úspěšných volbách je to další zkouška, kterou musí projít. A ještě těžšími zkouškami prochází česká demokracie. Fiala však věří, že se ji podaří udržet, a to i díky sílící pravici.

Čtenářům deníku FORUM 24 nabízíme malou ochutnávku z rozhovoru, který si můžete přečíst v novém čísle časopisu Revue FORUM.

Pane předsedo, jak je na tom v současné době ODS? Stále jste po úspěchu ve volbách nezaznamenal nějakou nejednotnost, někoho, kdo by například zastával názor, že je nutné jít do vlády s Andrejem Babišem?

Žádnou nejednotnost jsem nezaznamenal. Nepochybuji o tom, že mezi našimi členy a taky voliči jsou i lidé, kteří si myslí, že jsme se měli nabídnout do vlády s ANO. Ale to je úplně normální, že mají lidé rozdílné názory, dokonce i na vážné věci. To ale není nejednotnost. Nejednotnost by byla, pokud bychom se nedokázali dohodnout, co je v dané chvíli správné. Anebo bychom se dohodli, rozhodli a našli by se lidé, kteří by to nerespektovali. Ale nic takového se neděje ani se k ničemu takovému neschyluje. Mám naopak dobrý pocit, že jsme se v každé chvíli po volbách dokázali velmi rychle a jasně rozhodnout, jak budeme postupovat. Myslím, že i většina našich voličů rozumí tomu, co děláme a jak naše postoje zdůvodňujeme.

Chci tím taky říct, že jsem spokojený, že v ODS máme zastoupené široké pravicové spektrum názorů na mnohé otázky, že dokážeme korektně diskutovat a že dokážeme přijímat taktická, politická i programová rozhodnutí a stát si za nimi. Protože i v tom vidím potenciál růstu ODS jako silné pravicové konzervativní strany. Nemůžete mít ani 20 procent, pokud budete vylučovat odlišné názory. Pokud nás spojují hodnoty, tak jsou diskuse nejen normální, ale potřebné. Nikdo není neomylný.

Jak byste zhodnotil pět let vlády prezidenta Zemana?

Kromě věcí, které provozně zvládal normálně, je to pro mě pět let zbytečně polarizující exhibice a zahraničně-politické izolace. Připomeňme si všechny ty trapnosti, od neexistujícího Peroutkova článku přes nejmenování profesorů až po vyznamenávání komunistických normalizátorů. A zahraniční politika? Poklonkování Moskvě či Pekingu nám nezajistí ani respekt, ani ekonomický profit. I když usilovat o rozumné vztahy je nepochybně důležité. Jenže naše postavení a naše zájmy se – ať se nám to líbí, nebo ne – se prosazují v Bruselu, v Berlíně či v Paříži a tam prezident v poslední době neudělal absolutně nic. Jestli chceme o věcech rozhodovat, musíme být u stolu, kde se rozhoduje, a k tomu má pomáhat i prezident. Obávám se, že u rozhodujících stolů byl náš prezident spíš kuriozitou než vážným partnerem.

Jaké jsou aktuální výzvy pro Občanskou demokratickou stranu? Jak si Petr Fiala představuje obnovu demokratické pravicové politiky? I to si můžete přečíst v časopisu Revue FORUM, který si můžete předplatit ZDE.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]