Petr Fiala: Sobotka se vylekal Babiše a nehájí zájmy České republiky

Předseda ODS Petr Fiala  (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Výzvu ODS k odvolání Martina Stropnického za jeho selhání v kauze Fajád smetl Bohuslav Sobotka ze stolu. Podle premiéra ministr obrany vyzrazením tajných informací sice chyboval, ale prý ne tak moc, aby ho v jeho funkci nahradil. Tímto krokem však pouze dokázal, jak se bojí Andreje Babiše, stranického šéfa Stropnického, myslí si předseda Občanských demokratů Petr Fiala. Důsledné vyvození personálních důsledků a budoucí řešení prevence proti takovýmto případům bude po vládě vyžadovat i nadále.

[ctete-foto]46372[/ctete-foto]

Petr Fiala je o snaze předsedy vlády nerozhádat se s ministrem financí přesvědčen. „Premiér Bohuslav Sobotka svým postojem k odvolání Martina Stropnického převzal za jeho chování zodpovědnost. Premiér se polekal předsedy ANO Andreje Babiše a místo zájmů České republiky upřednostnil klid v koalici,“ říká předseda ODS. „Pozice Martina Stropnického v České republice i na mezinárodním poli bude do budoucna neustále zpochybňována, což bude ohrožovat bezpečnostní zájmy České republiky a našich občanů,“ uvedl v pátek.

[ctete-foto]46681[/ctete-foto]

Dnešní mimořádná schůze by měla vnést do případu více světla. „Na mimořádné schůzi k úniku informací z bezpečnostních složek chceme vědět, jak premiér úniky informací vyřeší, proto navrhujeme neveřejné projednávání. Nechceme znát tajné informace bezpečnostních služeb ani vědět, jak probíhalo vyjednávání, dokonce ani to, zda Česká republika platila za někoho výkupné. Od toho jsou příslušné výbory a komise,“ vysvětluje Fiala. „Pan premiér by nám také měl odpovědět na otázku, proč Česká republika nezačala Fajáda po jeho nevydání do USA trestně stíhat. Je to zcela běžný postup, pokud je u dotyčného podezření ze spáchání trestných činů. Doufáme, že alespoň na neveřejné schůzi řekne premiér nějaká fakta,“ věří předseda ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]