Petr Fiala ukázal pevnost, ODS pozvedl, a proto znovu jasně vyhrál

ODS

Petr Fiala | FOTO: ODS

Když v roce 2014 přebíral Petr Fiala zdecimovanou Občanskou demokratickou stranu, málokdo mu věřil. Stál totiž před velmi složitým úkolem, napravit pošramocenou image strany, která doplatila na své předchozí chyby i na vábení slovenského populisty. Postupem času si ovšem důsledný profesor získával respekt voličů i politických oponentů. Nyní musí dokázat ještě jednu věc. Sesadit z pomyslného trůnu Andreje Babiše, který tančil právě na popelu, jenž zbyl po Nečasově ODS.

Fiala se pustil do soustavné práce, která mu ve výsledku přinesla úspěch. Působil trpělivě a vyvaroval se mediálních extempore. Snad i tím působil v kontextu doby trochu nepatřičně. Mnozí mu proto vyčítali, že není dostatečně silným vůdcem, že nemá „drive“. Hodně lidí si totiž díky Babišovi a Zemanovi zvyklo, že politik, který neukazuje pořád lokty a nenadává a neuráží své soupeře, nemá dostatek síly.

Všechny tyto argumenty však dokázal Fiala vyvrátit. I v krajních momentech si stál za svým a tvrdil, že slušnost není slabost, což se nakonec zjevně vyplatilo. Navíc dokázal vždy v pravou chvíli ukázat, že není ustrašeným politikem, který by se bál přímého střetu s realitou současné politické scény.

Ona zmiňovaná slušnost zůstala ve Fialových výrocích i ve chvílích, kdy se někteří členové ODS začali snažit spolustraníky přesvědčit, že směřování strany není správné. Ráznou přítrž takovým choutkám udělal předseda v momentě, kdy oznámil Václavu Klausovi mladšímu, aby se zklidnil. Když to nepomohlo a syn exprezidenta pokračoval v rozvracení vnitrostranické „pohody“, musel z ODS odejít. Následovala smršť urážek ze strany ublíženého politika a jeho zarputilého tatínka.

Ani tehdy se Fiala nepustil do vyhrocené a hysterické výměny názorů. Nedal najevo strach, útoky glosoval s nadhledem a bral věc za vyřízenou. Způsobil tím ve straně šok. Nikdo totiž nepředpokládal, že by se „pan profesor“ dokázal tak pevně rozhodnout, a přitom zůstat klidným.

ODS

Petr Fiala dobře ví, že pokud se jeho strana dokáže vyvarovat dalších extempore, jako bylo členství „mladého“ Klause, je možné uspět. Babiš sice bude neustále vyprávět o kmotrech a starých pořádcích v ODS, ale to je hlavně proto, že se Fialova pojetí politiky začíná bát. Nestačí mu totiž argumentačně, vystupováním ani vizí.

Nyní je nesmírně důležité, aby profesor nadále dokázal ukazovat i svého „Hydea“, který všem, kdo nedrží nastavenou politiku strany ukáže, že on je tady šéf. Po zkušenostech z minulosti je ovšem zřejmé, že Fiala obstojí i v této, pro něj zřejmě nepříjemné, roli.

Po dnešku se určitě objeví i komentáře o tom, že se ODS stává stranou jednoho muže a nemá tak co upozorňovat na diktaturu v hnutí ANO. Kdo si však tohle myslí, absolutně nepochopil, jak to v jedné straně a jednom hnutí chodí. V Občanské demokratické straně totiž skutečně fungují podle principů, které si vetkli i do svého názvu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner