Zprávy bezpečnostních služeb bývají zpravidla z dobrých důvodů tajné. Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu je naopak veřejný dokument. V případě té nejnovější (za rok 2019), která byla publikována v březnu, to ale vypadá, jako by skrývala nejpřísnější státní tajemství. Nikdo o ní veřejně nemluví, nepíše, vláda významně mlčí.
Někdo by si třeba řekl, že zpráva kontrolorů, to bude pěkná nuda. Ale kdepak. Tato zpráva obsahuje zajímavé čtení, nabízí dramatickou zápletku a její varování je hrozivější než kdejaký horor.
Základní sdělení Nejvyššího kontrolního úřadu je vlastně jednoduché: takto to dál nejde. Stát nelze dále spravovat způsobem, jakým to dosud dělala Babišova vláda.
Zpráva byla publikována ještě před koronavirovou krizí. Je ale aktuální i z tohoto hlediska. Vysílá silný vzkaz, že limity pro prosperitu a ohrožení dobrého života nepřináší COVID-19, ale slepá ulička, do níž Českou republiku svou neodpovědnou a rozhazovačnou politikou přivedla vláda.
Co se ve zprávě dočteme? Nabízím pár výmluvných citátů a základních faktů: „V roce 2019 nárůst běžných výdajů překročil nárůst daňových příjmů dokonce o 70 procentních bodů, a je tak např. i výrazně vyšší než v době doznívající ekonomické krize v roce 2014, kdy nárůst těchto výdajů meziročně zvýšené daňové příjmy pokrýval.“ Zpráva vytýká vládě „sestavování deficitního rozpočtu v době hospodářského růstu“. NKÚ konstatuje, že „stát hospodařil s nejvyšším deficitem od roku 2016“ a že „zvýšené příjmy státu tak byly ve své podstatě zcela spotřebovány na běžné výdaje“. A varuje, že „dokonce i mírné ekonomické ochlazení může u takto nastavených rozpočtů způsobit vysoké schodky“.
V tomto kontextu se hned jinak jeví doslova šílený deficit ve výši 500 miliard, který pro letošní rok připravuje vláda. Když ho někdo zpochybní, ozve se předseda vlády s heslem „koronavirus“. A s tím, že naše zadlužení vůči HDP je stále nízké, a tedy si můžeme dovolit cokoli. Jenže tak to není. Zadlužuje se stát, který měl a má příliš velké výdaje i bez pandemie. Peníze ovšem nevydává pro občany, ale sám pro svou spotřebu. Navíc mnoho klíčových věcí dlouhodobě nefunguje dobře, krize nekrize. Vládní marketing asi ano, ale ten Českou republiku nezachrání.
Ve zprávě se o tom mluví jasně: v rámci hodnocení úrovně digitalizace hospodářství a společnosti je ČR až na 20. místě z 28 zemí EU. V hodnocení konkurenceschopnosti zemí se ČR umístila na 32. místě a oproti předchozímu hodnocení si pohoršila o tři pozice. Podle dílčího ukazatele výkonnosti veřejného sektoru obsadila ČR až 99. místo a je třetí nejhorší ze zemí EU. NKÚ také jako problémy identifikuje „složitost a náročnost daňového systému“ a „nárůst byrokracie“, vždyť „v období 2014–2018 se počet (státních) zaměstnanců zvýšil o 23,4 tisíce“. Podle NKÚ je také „dlouhodobě neudržitelné průběžné financování důchodového systému a sociálních dávek“.
Zpráva NKÚ není politický dokument. Suchou úřednickou řečí, na faktech a číslech, ale potvrzuje, že naše výhrady k politice vlády stojí na pevných základech. Neděláme žádnou kritiku za každou cenu, ale odpovědnou opoziční politiku.
Vládní recepty nefungují a rychle se vyčerpaly. Řešení, jak postavit Česko na nohy po koronavirové krizi, vláda nemá. Jasné je, že není možné pokračovat tam, kde jsme byli před pandemií. Žít na dluh, půjčovat si další peníze a jen zapisovat ztráty, to není žádný plán.
Beznadějné to ale není. Poslední měsíce ukázaly, že víme, co je potřeba dělat. Podstatnou část opatření na pomoc lidem a firmám jsme navrhli my a další opoziční strany. Vláda je převzala a posílala do Parlamentu, v lepší nebo horší formě, ale víceméně podle našich not.
Cestu, jak postupovat dál, jsme nabídli v našem manuálu „Postavme Česko na nohy“. K jeho uskutečnění musíme získat silnější důvěru a podporu lidí. Bez politické změny se ze současné situace určitě nedostaneme. Výroční zpráva NKÚ popisuje slepou uličku, do níž nás dosavadní vládní politika dovedla. My nabízíme řešení, jak z toho ven.
Autor je předseda ODS.