Petr Fiala: Vláda předložila rozpočet promarněné příležitosti

Petr Fiala, předseda ODS (ČTK)

Petr Fiala, předseda ODS | FOTO: ČTK

Občanští demokraté chtějí v rámci schvalování státního rozpočtu prosadit 3 priority. ODS chce nechat více peněz občanům, našla 30 miliard zbytečných výdajů, které mohou zůstat lidem v peněženkách. Druhou prioritou je pro občanské demokraty obrana, které chtějí přidat 10 miliard korun. Třetí prioritou je regionální školství. ODS zároveň kritizuje současnou podobu rozpočtu, zejména vysoký schodek a nesystémové výdaje.

„Rozpočet má být vrcholným představením vlády, ve kterém ukáže své priority a svou vizi. V aktuálním návrhu rozpočtu vláda žádné priority nemá. Je to rozpočet promarněné příležitosti,“ uvedl předseda ODS Petra Fiala. „Vládě se díky růstu ekonomiky a práci podnikatelů a zaměstnanců daří vybírat stále více peněz občanů, nedaří se jí však tyto peníze investovat do budoucnosti. Do zlepšení života našich občanů. Ukázali jsme na 30 miliard korun, které lze v rozpočtu ušetřit a vrátit občanům,“ řekl lídr opoziční strany. „Současně ukazujeme, kam je potřeba investovat, prioritami musí být třeba vzdělání nebo bezpečnost, proto navrhujeme přidat těmto oblastem,“ dodal.

[ctete-foto]85253[/ctete-foto]

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura také vidí zbytečné utrácení. „Návrh rozpočtu zahrnuje desítky miliard zbytečných výdajů. V době, kdy se firmy přetahují o pracovníky, počítá například vláda s vyššími výdaji na dávky v nezaměstnanosti. Andrej Babiš nyní tvrdí, že nebýt koaličních partnerů, předložil by vyrovnaný rozpočet. Když jsem se ho ptal, kde by peníze našel, neodpověděl,“ vysvětlil Stanjura. „V rozpočtu ale ušetřit jde. My jsme v konkrétních položkách našli úplně zbytečně utracených 30 miliard, které by bylo možné investovat rozumněji,“ má jasno.

[ctete-foto]85338[/ctete-foto]

„Příjmová strana rozpočtu počítá s velmi pozvolným nárůstem. Ptám se, proč nefungují opatření, jako je kontrolní hlášení DPH nebo elektronická evidence tržeb, která zaváděl Andrej Babiš,“ zajímá ekonomického experta ODS Jana Skopečka. „Pokud by tato opatření fungovala, do státního rozpočtu by vzhledem k ekonomickému růstu mělo přitéct mnohem více finančních prostředků. Stát má ambici i v příštím roce vytahovat z kapes lidí stále více peněz. My si myslíme, že peníze mají zůstat lidem, protože je utratí mnohem efektivněji, než státní aparát,“ je přesvědčen opoziční politik.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner