Petr Fiala: Vládní koalice porušila zákon a znásilnila demokracii

Předseda ODS Petr Fiala  (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Další diskuze ohledně elektronické evidence tržeb se už neuskuteční. Hnutí ANO totiž prosadilo své a bez ohledu na kritiku opoziční ODS určila hlasování na středu 10. února. Podle předsedy občanských demokratů došlo k porušení zákona a jeho strana se hlasování, pokud k němu dojde, nezúčastní. Pokud dojde k přijetí zákona, bude ODS podle Fialy nucena se obrátit na Ústavní soud.

Vládnoucí si nesmí myslet, že se na ně zákony nevztahují

Ostrou kritiku si vláda vysloužila po dnešním radikálním ukončení diskuze o EET. Po omezení času k vystoupení poslanců, který ANO prosadilo na minulém čtení o elektronické evidenci tržeb, dnes docílila úplného konce jednání o pro živnostníky represivním opatření.  „Koalice dnes znásilnila parlamentní demokracii, když odhlasovala ukončení debaty o elektronické evidenci tržeb a stanovila pevný termín hlasování o EET. Připomínám, že Jednací řád Sněmovny je zákon,“ říká Petr Fiala. „Je nebezpečné, pokud si ti, kteří vládnou, začnou myslet, že se na ně zákony nevztahují, že si mohou dělat, co se jim zlíbí,“ varuje předseda ODS. „Pokud skutečně dojde k hlasování, poslanci ODS odejdou ze sálu. Nebudeme se podílet na porušování zákonů,“ dodává lídr opoziční strany.

Eric Drooker

Česká republika musí zůstat právním státem

Jasný postoj deklaruje ODS i pro případ, pokud bude EET uzákoněna. „Pokud koalice násilně prosadí zákon, který poškodí statisíce slušných a pracovitých lidí, obrátíme se na Ústavní soud. Elektronická evidence by byla zavedena jenom proto, že vládní koalice porušila zákon,“ je přesvědčen předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Věřím, že protiústavně přijatý zákon soud smete ze stolu a Česká republika zůstane právním státem. Nebudeme podporovat porušování platných zákonů a porušování práv demokratické opozice,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články