Petr Gazdík: Agonii nemusejí ukončit ani předčasné volby

Petr Gazdík (ČTK)

Petr Gazdík | FOTO: ČTK

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v krátkém rozhovoru pro FORUM24 okomentoval současnou situaci. Předčasné volby si nepřeje, ale je na ně připravený. Andrej Babiš podle něj ve svých kauzách vyvolal pouze více otazníků.

ODS je pro předčasné volby, aby byla ukončena tato agonie. Jste zcela proti tomuto návrhu?

Předčasné volby nejsou zárukou toho, že bude ukončena agonie. Z pozice místopředsedy poslanecké sněmovny vnímám negativně fakt, že by se kvůli předčasným volbám nestihla projednat řada rozjednaných zákonů a dosavadní práce koalice i opozice by přišla zcela vniveč.

Není pro vás nepříjemný případný bližší termín voleb, vzhledem ke koalici s KDU? Neboť potřebujete dostatečný čas na propagaci této platformy?

Předčasné volby jsou pro menší strany pochopitelně nepříjemné vždy, protože na rozdíl od velkých stran mají podstatně méně možností, finančních prostředků i lidských zdrojů na rychlou organizaci volební kampaně. Přesto si troufám tvrdit, že koalice lidovci a Starostové je připravena i na tuto variantu.

Jaké řešení byste nyní považoval za nejrozumnější? Podpořil byste eventuálně menšinovou vládu ČSSD? A koordinujete tento postup se svými partnery z KDU?

Starostové a nezávislí jsou pro toto volební období vázáni volebním programem, na základě kterého jsme byli zvoleni v roce 2013 společně s TOP 09, a ten hodláme dodržet. Kroky spadající do dalšího volebního období bychom pochopitelně s našimi partnery z KDU-ČSL konzultovali. Koaliční partnery si plánujeme vybírat.

Vysvětlil podle vás Babiš dostatečně své kauzy?

Zatím je více otazníků než odpovědí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]