Kampaň je podle něj extrémně vyhrocená, hnutí ANO už při strašení voličů překonalo i SPD Tomia Okamury. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík si také myslí, že premiér Andrej Babiš měl v politice kvůli svým kauzám skončit už dávno. Několika lidem, kteří jsou na stát „nasátí jako pijavice“, jde podle něj v těchto volbách „o život“. Vyhraje podle něj koalice Pirátů a STAN volby? Kdo je podle něj ideálním příštím premiérem? Jak vnímá zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana? A chtěl by být Gazdík ministrem? To všechno a víc se dozvíte ve velkém rozhovoru, který ostřílený politik poskytl deníku FORUM 24 na konci září.
Co si myslíte, že je letos hlavním tématem voleb a proč?
Za mě je to budoucnost a charakter této země. V těchto volbách se skutečně hraje o mnohé. Myslím, že v poválečných volbách také nikdo netušil, o co se hraje. Myslím, že tyto jsou podobné.
Jak hodnotíte letošní předvolební kampaň? Je třeba agresivnější než jindy?
Kampaň je extrémně vyhrocená, o čemž svědčí třeba klipy v televizi (předvolební spoty začala vysílat Česká televize předposlední zářijový týden – pozn. redakce). To, co používá hnutí ANO, to strašení, to překonalo i SPD a její minulé strašící kampaně. Je vidět, že několika lidem, kteří jsou nasátí jako pijavice na tento stát, a z mého pohledu se mohou dopouštět i trestné činnosti, tak jde o život. Mají strach, že skončí v kriminále, proto tu kampaň tak hrotí.
Předpokládám, že tím máte na mysli pana premiéra…
Já myslím, že těch lidí, co jsou nasátí na tento stát a kteří mají strach, že se jim přijde na jejich nekalé kšefty, je víc. Nejenom pan premiér, i když ten je samozřejmě ten nejviditelnější.
Nikoho dalšího jmenovat nebudete?
Ne, ať si to každý domyslí. Podle vkusu každého soudruha.
Připadá mi, že letos je kampaň vaše i koalice SPOLU hodně prostoupená motivem antiBabiš.
Já se omlouvám, ale na začátku jsem říkal, že je tu boj o charakter státu. A ať chceme nebo nechceme, tak Andrej Babiš bohužel ztotožňuje veškerá negativa, která může mít přechod státu na nějaký polototalitní systém s omezenou činností médií, omezenou svobodou v určitých věcech. Naším cílem primárně není Andrej Babiš, ale skutečně charakter státu. On zosobňuje všechna negativa tím, co dělá a jak to dělá, svou neschopností. Kvůli němu umřelo o tisíce lidí víc při pandemii. Zosobňuje to svým střetem zájmů, svým příživnictvím na státu v oblasti dotací, i evropských. Mohl bych jmenovat další všeobecně známé věci. To tak bohužel je. Tečka.
Nebojíte se, že tento tón kampaně může některé lidi znechutit, odradit od volby jedné z demokratických koalic? Aby to lidé pak natruc nehodili hnutí ANO?
To je rozhodnutí a zodpovědnost každého voliče, každý za tou plentou stojíme sám. Je to i zodpovědnost za příbuzné, za své děti. Myslím, že dostatečně vysvětlujeme ta negativa. Třeba obrovské zadlužování státu, s tím spojenou nejistotu veřejných financí. Důchodová reforma neexistuje. Soustřeďujeme se spíše na inteligentnější voliče, kteří si dokáží ujasnit a spočítat, jak bude stát vypadat za deset let, pokud se bude drancovat tak, jak to dělá současná vláda.
Jak vnímáte trend v předvolebních průzkumech, podle nichž je hnutí ANO znovu na špici, když ještě nedávno bylo až za koalicemi? Nebojíte se, že se nůžky do voleb ještě více rozevřou?
Pro nás ty trendy hlavně ukazují obrovský počet nerozhodnutých lidí. Tu někomu vadí ODS, někomu vadí Piráti, Starostové, lidovci. Občané si v těchto volbách musejí určit stranu, na které jsou. Buď volíte extremisty, nebo volíte populistický projekt hnutí ANO, anebo volíte demokratické strany. Já věřím, že většina lidí si uvědomuje rizika vlády populistů a extremistů a rozhodne se pro některé ze stran demokratické koalice. V tomto směru má dvě důstojné možnosti – buď více liberální, nebo více konzervativní. Pořád věřím v moudrost národa po tom, co jsme zažili s Andrejem Babišem a touto vládou. Věřím, že většina lidí si dokáže spočítat, jak dlouho může deficit, který máme, vydržet, za jak dlouho to dojde do stavu, kdy nebude na důchody, nebo kdy rozvrat veřejných financí způsobí totální chaos a znehodnocení úspor a majetku.
Říkal jste, že tyto volby vnímáte jako boj o charakter Česka. Myslíte si, že kvůli tomu bude třeba vyšší volební účast? Uvědomují si to i voliči?
Vyšší volební účast bych si moc přál. Třeba Piráti jsou strana, která dokáže k volbám přitáhnout mladé. Věřím, že vyšší účast bude už proto, že je tu po 30 letech obrovská šance odstranit z parlamentu komunisty jako pohrobky KSČ a totalitního režimu, který tu byl před rokem 1989. Komunistická strana má totiž pevný počet voličů. A o tom, jestli to budou procenta čtyři, či šest, bude rozhodovat právě volební účast.
Kdo volby nakonec vyhraje? Budete to vy?
Není důležité, kdo vyhraje, důležité je, kdo složí většinu v parlamentu, kdo bude mít 101 hlasů a víc.
Hrozí vypadnutí ze sněmovny kromě komunistů i dalším stranám? Případně, že se tam dostanou strany, které tam doposud nebyly?
Přestože mnozí mají ke dvěma koalicím výhradu, tak jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli. Na naší středopravicové části spektra je malá pravděpodobnost, že jakýkoli hlas propadne, zatímco u extremistických a populistických stran je pravděpodobnost propadnutí některých hlasů velká. Typickým příkladem je Volný blok a SPD, které si spolu s komunisty vzájemně konkurují. A Trikolóra. My udělali vše pro to, abychom zachovali prozápadní charakter země, člena Evropské unie. Jestli se národ rozhodne jít cestou spíše na Východ, cestou budoucí neprosperity a nesvobody, tak to rozhodnutí jako demokrat budu respektovat.
Kdo podle vás po volbách uspěje jako první při sestavování vlády?
Součástí temné strany je i pan prezident, ten bude hrát svoji hru s temnou stranou a bude ji upřednostňovat, ukázal to už mnohokrát.
Miloš Zeman také řekl, že koalice považuje za podvod na voliče…
To je u pana prezidenta velmi vtipný výrok, protože si pamatuju, že ještě nedávno, zhruba před rokem, volal po koalici ANO a ČSSD. Takže bohužel neměří všem stejně, není prezidentem dolních deseti milionů, protože koalice ANO a ČSSD by nebyla podvod na voličích a ty ostatní jsou? To je podivné.
Kdo by tedy podle vás měl být příští premiér a proč?
V ideálním případě Vít Rakušan.
A jakou tomu dáváte šanci?
Děláme pro to maximum, ale nevím, jestli to bude už po těchto volbách. My Starostové jsme trpěliví, od svého vzniku permanentně rosteme, posunuli jsme se ze Suché Lozi na Malostranské náměstí, jsme zastoupení ve všech patrech politiky a naše senátní i poslanecké kluby se zvětšují. Nehrajeme krátkou hru, nejsme populistická strana, nejde nám o vytunelování státních příspěvků, jak to bylo v některých stranách toho extremističtějšího spektra. Nejsme byznysový projekt, jsme dobří správci obcí a chceme tak spravovat i stát. Stačí, když se zajedete podívat třeba do Kolína, kde byl, když tam jako do jednoho z nejzadluženějších měst nastupoval Vít Rakušan, a kde je teď.
Už jsme narazili na to, že prezident může situaci po volbách velmi ovlivnit. Pokud bude případně blokovat vaši snahu sestavit vládu, jste připraveni například napadnout jeho způsobilost zastávat úřad u Ústavního soudu?
Využijeme veškeré prostředky, které ústava dává. A v takovém případě budeme nuceni ukázat panu prezidentovi i široké veřejnosti, že Česká republika je parlamentní demokracie, nikoli prezidentský systém.
Předpokládám, že byste si „nenechali líbit“ ani úřednickou vládu, která už tu v minulosti také byla.
Já nerad jím jitrnice, když ještě nemám prase, ale principy, z nichž vycházíme, úcta k ústavě, stavíme na tom, že Česká republika je parlamentní demokracie. A budeme na tom stavět i po volbách.
Co by podle vás měla být priorita nové vlády?
Musí dát do pořádku veřejné finance, které se nevyvíjejí dobrým směrem. Další prioritou je začít reformu školství, důchodů, zdravotnictví. Je třeba napravit chyby – například okamžitě dát do pořádku to, co bylo schváleno jako stavební zákon. Je to nesmysl za 20 miliard, který nepřinese žádné zrychlení. Osekat chapadla agropotravinářských komplexů a velkofirem, které čerpají obrovské dotace a přiživují se na státním rozpočtu. Dát do pořádku strukturu některých ministerstev, aby začala fungovat, omezit byrokracii a korupci.
Pokud byste se stali jako koalice Pirátů a Starostů součástí vládní koalice, s kým byste nejraději vládli?
Pro nás jako koalici připadá v úvahu jen koalice SPOLU, s níž si vládnutí umíme představit. Určitě nepůjdeme do koalice s extremistickými či populistickými stranami.
A třeba s ČSSD?
ČSSD je demokratická strana, byť levicová. Její preference v tomto volebním období je u Andreje Babiše. ČSSD se dnes chová jako takový pejsek Andreje Babiše.
Takže nevidíte jinou alternativu, než je koalice SPOLU?
Nevěřím, že by ČSSD prozřela a šla dělat odpovědnější politiku. Byť si myslím, že by byla škoda, pokud by se ČSSD nedostala do sněmovny. Je to standardní demokratická strana, přes vší hrůzu, kterou s ní poslední čtyři roky zažíváme. V politickém spektru má svoje místo.
S kým byste do vlády naopak nikdy nešli?
Jsou to extremistické strany – SPD, KSČM a hnutí ANO jako populistická strana nebo politická divize Agrofertu.
A kam třeba řadíte Přísahu Roberta Šlachty?
O Přísaze toho moc nevíme, co za stranu to vlastně je. K ní se těžko vyjadřuje. Dovedeme si představit spolupráci na konkrétních tématech – korupci, klientelismu, boji za lepší právní stát a soudnictví. Tam se asi budeme v mnoha věcech shodovat, ale personální složení či financování Přísahy zatím vzbuzují otázky.
Nebojíte se, že vláda bude kvůli věcem, které jste nastínil jako její priority, nepopulární? Že se to vymstí v příštích volbách?
Jsme ještě v době, kdy podle našich ekonomických analýz ty nepopulární kroky nemusí zasáhnout střední třídu nebo ty chudší. V případě, že bude populistická vláda pokračovat dál a veřejné finance se budou vyvíjet tak, jak se vyvíjí, tak pak už by to další vláda měla mnohem horší. To už by to došlo k zásadním omezením sociálních jistot občanů.
Máte vy osobně vládní ambice, chtěl byste být ministrem?
Šel jsem do politiky, abych prosadil konkrétní věci – změnu financování obcí a měst, to se podařilo. Teď je pro mě obrovskou výzvou změna vzdělávacího systému a školství, mám jasnou vizi. Určitě bych se nebránil funkci ministra školství.
A jak vnímáte Roberta Plagu, který je na tomto postu teď?
Právě jdu z konference o školství, kde Robert Plaga představil výčet toho, jak vypadalo jeho volební období. Na té konferenci jsem řekl, že jeden z velkých problémů našeho školství tkví v tom, že průměrný ministr vydrží 21 měsíců. Robertu Plagovi se daří vydržet celé volební období a na jeho práci je to taky vidět. Kdybych měl možnost řídit ministerstvo školství, určitě bych pokračoval ve věcech, které on započal. Třeba Strategie vzdělávání 2030 je dobře napsaná. Robert Plaga je podle mého názoru zatím nejlepším ministrem školství od vzniku samostatné České republiky. Komunikoval s námi, snažil se s opozicí najít kompromis, aby kroky měly dlouhodobější charakter, protože školství má obrovskou setrvačnost. V případě, že se věci neustále mění, tak to systém spíše rozkládá.
Ještě bych se krátce vrátil k panu premiérovi, o němž tu už bylo mnoho řečeno. Měl by podle vás v politice skončit?
Andrej Babiš s jeho gigantickým střetem zájmů, s podivnými věcmi na hranici a za hranicí trestné činnosti, což musí posoudit nezávislé soudy, měl skončit v politice už dávno. Podívejte se, za co odstupovali politici v období, které on označuje za Palermo, to bylo za desetinové, mnohem menší věci. Andrej Babiš se všemi svými problémy měl odstoupit už dávno. Do politiky šel s tím, že chce zlepšit politickou kulturu. A když se podíváte na řádění pana Volného a na dění ve sněmovně, na to, jakým způsobem Andrej Babiš mnohokrát veřejně lhal, myslíte, že se politická kultura zlepšila? Podle mě je naopak nejhorší v historii České republiky.
Která z kauz Andreje Babiše je podle vás nejzávažnější?
To opravdu neumím posoudit, je to napojeno jedno na druhé. Za mě ten člověk už dávno neměl v politice být. V normální demokratické společnosti by to takhle fungovat nemělo. Jsem rád, že alespoň Evropská unie jasně naznačila, že tudy cesta nevede. Přál bych si, aby Andrej Babiš stanul před nezávislým soudem a za své činy byl v řádném procesu odsouzen či neodsouzen.
Jak s ním osobně vycházíte? Potkáváte ho třeba tady ve sněmovně, pracovali jste spolu na něčem konkrétním?
Kdysi dávno, když byl Andrej Babiš ministrem financí, tak jsem s ním řešil rozpočtové určení daní a analýzu zákona, který se nám podařilo prosadit. To byla asi jediná naše spolupráce. Asi jsem u něj populární, protože z jeho posledních pěti Čau lidi mi ve čtyřech věnoval prostor, což mě těší. Vážím si toho, že jsem pro Andreje Babiše natolik důležitý. Beru to jako ocenění, že to dělám dobře, třeba kauzu Bečva.
Pan prezident byl teď osm dní v nemocnici, včera (ve středu 22. září) rovnou absolvoval několik schůzek. Jak vnímáte jeho i to, co se děje kolem něj?
Přeju panu prezidentovi pevné zdraví a lepší spolupracovníky.
Měl by podle vás Miloš Zeman úřad prezidenta nadále zastávat?
To není na mém posouzení, to záleží na jeho zdravotním stavu. Upřímně řečeno – mlžení kolem prezidentova zdravotního stavu a nereakce jeho mluvčího tu situaci spíše zhoršují v očích mých a myslím, že i v očích veřejnosti. Bratr v Kristu Jiří Ovčáček říká občas podivné věci, neosvícené Duchem svatým. Takže já jeho slovům ne vždy úplně věřím, k tomu se přiznám. Na druhou stranu mám oči a když jsem sledoval video odjezdu pana prezidenta z nemocnice po rekondičním pobytu, tak musím vidět, že tak nevypadá plně zotavený člověk po rekondičním pobytu.
Kdo by byl podle vás ideální prezident po Miloši Zemanovi?
Třeba Vít Rakušan jako předseda Starostů, ale myslím, že Vítek má na tu funkci ještě čas, teprve do ní dospěje. Těch kandidátů je celá řada – třeba pan profesor Bárta (egyptolog Miroslav Bárta – pozn. redakce). Určitě by mi bylo sympatické, kdybychom měli prezidentku. Je pár žen, o jejichž politických názorech bych chtěl vědět víc, třeba Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity. Nebo třeba Dana Drábová, jejíž politické názory teda znám, protože je za nás místostarostkou v Pyšelích. Dana na Hrad!
Kde se vidíte za deset let? Pořád tady ve sněmovně?
Ne, vidím se určitě ve školství, rád bych se vrátil k učitelování. Přál bych si stát se ředitelem základní školy. Jsem stále zaměstnancem základní školy v Bánově, uvolněný už 19 let pro výkon veřejné funkce starosty či poslance. Ale určitě se chci vrátit domů. Věřím, že v té době už jako otec čtyř dětí už třeba budu mít i vnoučata a budu si užívat spokojený podzim života naplněný prací a energií. A budu se dívat, jak nám vzkvétá demokratický systém.