Petr Hájek označil generála Pavla za Američanův hmyz. Asi se cítí jako Putinův Biolit

Petr Hájek (David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Petr Hájek | FOTO: David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Bývalý muž Hradu prezidenta Václava Klause Petr Hájek nezapře ve své tvorbě jisté kulturní povědomí. Ve svém posledním spílání nově zvolenému prezidentovi, USA, Západu, Ukrajině a naší vládě použil obrazy přímo literární. Myšlenkový obsah to moc nevylepšilo, ale zase se to hezky cituje, takže děkujeme.

Hájek ve svém článku na Protiproudu 26. února nejdříve s obdivem hledí na demonstraci užitečných putinovských idiotů za takzvaný mír, která se konala v Berlíně. To se divíme, protože v Německu má prý od dob Angely Merkelové kromě islámského teroru vládnout i cenzura, a kromě toho nechápeme, kdo tam vlastně zbyl, když se zmrzlí lidé odvlekli do Kaliningradu, aby se tam ohřáli.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Ale dobře, ti, co zatím ještě nezmrzli a nebyli zamordováni islámskými hordami, se sešli v Berlíně a – jak Hájek zmiňuje – vyslechli si projev, který pronesl „bývalý generál bundeswehru Erich Vada“. Řekl, že bez jaderné války nelze Rusko porazit, čímž asi mínil, že ho nejde porazit vůbec. Média proruského typu s oblibou vytahují postavy jako bývalý plukovník, bývalý generál, bývalý agent CIA, bývalý agent FBI a bývalý pracovník farmaceutické firmy, takže jsme hned ponořeni do minulosti, jak se to některým konzervativcům líbí. To ale teď necháme stranou. Hájek totiž provedl srovnání.

„To v Praze, o pár kilometrů východněji řečnil jinačí generál. Unikátní. Vždyť prošel vpravdě kafkovskou ‚proměnou‘ (v ní se loajální úředník jednoho rána probudí proměněn v ohyzdný velký hmyz). Tento bývalý rozvědčík Varšavské smlouvy, pak NATO – a nyní již přímo Pentagonu – jenž zasedne svou ‚hmyzí podstatou‘ za několik dnů sídlo českých králů, mluvil na ukrajinské vládní demonstraci. Na Letné, kde jeho soudruh ministr vnitra Rakušan nechal nedávno vyvěsit Vladimíra Putina v umrlčím pytli. Řečnil spolu s ním také americký velvyslanec k davu Ukrajinců protkaných pro forma občas nějakým podvoleným Čechem,“ píše barvitě Hájek.

()

O čem nastávající prezident mluvil? „Budoucí ‚hmyzí prezident‘ ukrajinským emigrantům (jejichž mužská část se zde skrývá zatím úspěšně před povolávacím rozkazem, ale asi jim to dlouho nebude nic platné) sdělil, že jejich země – tedy to, co z ní po válce zbyde – bude rovněž zašoupnuta do amerického NATO… A soudruh velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet jej doplnil: ‚Jsem hrdý, že dnes tu mohu stát s vámi a opakovat své jednoduché poselství. Stojíme na straně Ukrajiny, stojíme s vámi a nikam neodejdeme. Sláva Ukrajině!‘ zakončil banderovským nacistickým pozdravem, aniž možná tušil, že na této pláni jeho jinak formulované ‚Na věčné časy a nikdy jinak!‘ už také párkrát v minulosti zaznělo,“ sděluje šéf Protiproudu.

Když propagandista používá výraz, jako je hmyz, chce tím vyjádřit urážlivý nebo pohrdavý postoj s cílem zmenšit hodnotu a lidskost protivníků. Hmyz se má zašlápnout nebo hubit Biolitem. Přinejmenším ale můžeme doufat, že teď nebude Hájek někomu vyčítat používání slovního spojení kremelský/Putinův šváb.

Bývalý prezident Václav Klaus (Profimedia)

Abychom to upřesnili, hlavním sdělením Hájkova článku je, že u nás se nedaří uspořádat takovou pěknou mírovou demonstraci, protože se všichni vlastenci bažící po míru mezi sebou pohádali a pak ještě mezi sebou soupeří, kdo je bude zase sjednocovat. Nebo už je nezajímá ani to. Schytali to Jiří Paroubek, Jana Wolfová, Jindřich Rajchl, Tomio Okamura a Jaroslav Bašta. Svým způsobem s Petrem Hájkem cítíme, když už se míroví vlastenci nesjednotí ani mezi sebou, nepovede se to s národem ani za pět set let.

To byla však jen odbočka k tomu, co pana Hájka trápí. Možná by ho ale měly zajímat i jiné věci. Třeba by měl zapátrat, jestli někde nečetl tuto větu: „Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“

Až si zjistí, o co jde, mohl by si přečíst některé články, které snad poslední dobou někde ve své blízkosti zahlédl, jestli s tím třeba nějak nesouvisí. Třeba si na nějaké vzpomene. Pokud bude mít ale dojem, že jsme měli na mysli propagandu kyjevské nacisticko-banderovské junty placenou USA, asi mu doporučíme, aby hledal dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články