Petr Havlík: Václav Klaus jr. nemá se zakladatelskými ideály ani se vznikem ODS nic společného

Petr Havlík (Pavel Hofman)

Petr Havlík | FOTO: Pavel Hofman

Spolupracovník deníku FORUM 24 Petr Havlík byl u toho, když na počátku devadesátých let vznikala Občanská demokratická strana. Může se tudíž vyjádřit ke kritice, kterou na adresu této strany vrší politici Václav Klaus senior a Václav Klaus junior ohledně údajného vzdálení jejím původním principům.

Politolog Jan Kubáček pro TV NOVA vyjádřil názor, že Václav Klaus ml. by mohl vybudovat stranu, která bude ideově navazovat na ODS z devadesátých let. Vy jste tehdy jako první manažér ODS dával po organizační stránce ODS dohromady. Co na to říkáte?

Byl jsem tehdy nejen manažerem ODS, šéf volební kampaně ale také šéfem její Hlavní kanceláře a členem výkonné rady. Moderoval jsem mítinky i tiskové konference Václava Klause. Psal jsem i text prvního oslovení členům Občanského fóra při jejich přechodu do rodící se ODS. To jenom na upřesněnou. Myšlenka vzniku ODS se zrodila v létě 1990, poté, co Václav Klaus zcela nečekaně uspěl ve volební kampani jako krajský lídr OF na severní Moravě. Díky tomuto úspěchu zůstal členem další federální vlády Mariana Čalfy, jinak by jeho kroky mířily do čela státní banky. Přesvědčoval jsem ho tehdy jako jeho poradce na plný úvazek o tom, že ekonomická transformace potřebuje jasně definovanou politickou podporu, takovou, která scházela Leszku Balcerowiczovi v tehdejším Polsku. Těsně potom se stal Klaus prvním a posledním předsedou OF, čímž fakticky započal konkrétní proces vzniku ODS, který byl završen ustavujícím kongresem v dubnu 1991.

Je Václav Klaus ml. představitelem ideálů ODS z devadesátých let?
ODS byla inspirována západoevropskými tradičními pravicovými stranami, a to nejen jejich programem, ale i organizační strukturou a stanovami. To je základní odkaz rodící se ODS. Liberálně-konzervativní strany usilují o soulad pojmů svoboda a právo, o individualismus a osobní odpovědnost, ale také o solidaritu s potřebnými. Stačí si přečíst i dnešní článek 2 stanov ODS. Tam je stále to podstatné a fundamentální ideové ukotvení ODS. Nenajdete tam nic o podpoře ultranacionalistických evropských formací, o neustálých provokacích, o příklonu k Rusku, o relativizování normalizační éry, o nerespektování společně sdílených pravidel a hodnot atd. Nevím jaké má Václav Klaus junior ideály, ale se vznikem ODS nemají nic společného. Nebylo tehdy vůbec snadné a samozřejmé rehabilitovat základní pojmy – politická strana a pravice. Nám se to tehdy podařilo, a dnes to někdo vědomě a cíleně zadupává do země. Proč asi? Já sám jsem byl vždy vůči ODS otevřeně a veřejně velmi kritický, vždy, když si to zasloužila, ale nikdy jsem nešlapal po jejím ideovém a organizačním základním půdorysu.

Doplnil bych také, že politolog Kubáček pracoval pro Věci Veřejné, Víta Bártu a Radka Johna, takže by nás u něj takové absurdní úvahy neměly překvapit.
Bez komentáře.

Souhlasíte s tím, co tvrdí oba Klausové, že ODS byla založena u nich v kuchyni?
To je mírně řečeno nepravda. A oni to oba velmi dobře vědí. Je to mystifikace, skoro až fraškovitého typu. Václav Klaus rád překresluje svůj příběh i moderní dějiny České republiky a jeho syn jde v jeho šlépějích. Mohl bych jmenovat konkrétní osoby, které byly u vzniku ODS, místa, kde jsme se scházeli. Nezřídka se těchto přípravných sezení účastnil i Václav Klaus st., ale nikdy to nebylo u nich v kuchyni na sídlišti na Proseku, a nikdy u toho nebyl tehdejší student junior. Václav Klaus st. měl osudové štěstí a v mnohém přišel k hotovému. On byl neoddiskutovatelnou tváří a značkou ODS. Byl její výkladní skříní a hvězdou mítinků. To není málo, ale je to zároveň vše. Posléze se ODS stala vehiklem jeho pojetí moci. První formulace české pravicové politiky byly v prohlášení Meziparlamentního klubu demokratické pravice z léta 1990, a byli u toho hlavně lídři tehdejší ODA. Další hodnotový vklad do ODS vnesla koaliční KDS Václava Bendy ve volbách 1992. Václav Klaus se k tomu po určitém zdráhání přihlásil a přijal to pragmaticky za své. Netušil jsem tehdy, že jen dočasně.

Všiml jste si toho, jakou podporu má Václav Klaus ml. od Babišových médií a od médií, jež jsou poplatná Miloši Zemanovi?
Toho si nelze nevšimnout a nelze se tomu divit. Alespoň víme kdo je kdo. Klausové byli pro společnou vládu ANO a ODS. Babiš by ji pak vymazal, podobně jako se mu to podařilo s ČSSD. Máme tady mocenskou frontu v níž je Babiš, Zeman, Okamura, KSČM a Klausové. V médiích se projevují nejen mocenské, ale zejména byznysové zájmy dalších československých posttotalitních oligarchů, kteří stejně jako jejich kolega Babiš považují politiku jen za pokračování byznysu jinými prostředky, a svá (a často nejen svá) média používají pro prosazování svých interesů. Ostatně nejmocnější z nich tajemný Petr Kellner financuje Institut Václava Klause st. a vozí z Číny svým osobním letadlem Miloše Zemana. Proruské a pročínské zájmy jsou v rozporu s myšlenkou silné jednotné Evropy. Je to s podivem zejména u bývalého verbálního obdivovatele Thatcherové, Reagana, Hayeka, Friedmana aj. Václav Klaus st. karikuje i to co by mohlo být vnímáno jako jeho předchozí pozitiva. Z makroekonomického experta je dnes jen mrzutý všeználek a lžinenávistník, který si stále hledá nepřátelé. Smutné i tragikomické zároveň. Jeho syn je podle mého jen součástí této jeho zvrácené strategie, a skoro je mi ho až líto. Někdy to může vypadat tak, že Zeman levičáka jen předstírá, podobně jako Klaus st. pravičáka. Ve skutečnosti jsou to jen cyničtí technologové moci, jako další mocenský sociopat Babiš, který již nic nepředstírá a žádný program a názorové ukotvení nepotřebuje a nemá.

Jaká ODS má podle vás šanci? Ta Fialova  anebo nějaká nová srana VK ml.?
Václav Klaus ml. možná uvažuje  (v souladu s otcem) o tom, že se stanou součástí nějaké protiunijní vlastenecké fronty. Kamarády mají v Itálii, v Německu, ve Francii, v Maďarsku. Nemyslím si, že netuší, že to vše je scénář stratégů ruské hybridní války. To není žádná spiklenecká úvaha. To jsou holá fakta evropských zpravodajských služeb. Ruské stopy nejdeme u brexitu, u francouzských žlutých vest, v Sýrii, u parlamentních a prezidentských voleb v mnoha různých zemích, Česko nevyjímaje. Chci věřit ve zdravý úsudek i historické zkušenosti českého voliče, i když nám momentálně vládne trestně stíhaný bývalý člen KSČ s podporou svých bývalých soukmenovců a prezident se chová jako rozpustilý ruský a čínský emisar. Myslím si, že ODS musí být výraznou částí demokratické opozice, která bude držet naši příslušnost k západní Evropě, přes všechny její nedostatky, a bude ctít právní stát a principy liberální demokracie. Jsme svědky i účastníky zásadního boje o budoucí podobu a charakter České republiky. ODS bych poradil, aby její čelní představitelé nechodili na barrandovské mejdany. Epizodu s juniorem ODS nejen přežije, ale bude mnohem silnější, neboť čitelnější a srozumitelnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]