Petr Kellner koupí TV Nova. Parní válec oligarchů pokračuje ve spanilé jízdě

Petr Kellner. (F24)

Petr Kellner. | FOTO: F24

Je potvrzeno, že další médium v naší zemi bude v rukou oligarchy. A ne jen nějakého, ale samotného nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Evropská komise nemá námitky k převzetí mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) skupinou PPF vlastněnou Kellnerem.

Transakce v hodnotě 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun) by měla být dokončena 13. října. Co to znamená? To, co píše EK v prohlášení, nás vlastně nemusí moc zajímat. „Komise dospěla k závěru, že transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru… Na základě šetření trhu komise zjistila, že transakce v podobě, jak byla oznámena, nebude mít dopad na postavení jiných společností na těchto trzích. Důvodem je to, že společnosti obecně nesoutěží o získání stejných sportovních práv a transakce by vedla pouze k omezenému zvýšení stávajícího podílu PPF na trhu.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jako občanům nám může být celkem jedno, s kým si Kellner konkuruje nebo nekonkuruje v Evropě. Důležitý je pro nás dopad politický a tam je to dost temné. Andrej Babiš si opatřil dva velké deníky, „aby se o něm psala pravda“. Jak to dopadlo, to vidíme dnes a denně. Babišova média jsou prostě mediální divize Agrofertu, strana ANO je taková politická divize Agrofertu a Babiš je pánem Agrofertu. Novináři jsou jeho služebníci, byť si někteří hrají tak trochu na disidenty a hojí si svědomí komunální satirou připomínající „odvážné“ výroky dvojice Dvořák – Bohdalová v socialistických estrádách.

Petr Kellner má velké obchodní zájmy v Číně a v Číně lze podnikat jen tehdy, když jste v milosti tamního rudého panstva. Kellnerův Home Credit proto tak těžce nesl, když tady někdo narušoval neposkvrněný obraz této společnosti a jejího působení. Na vylepšování obrazu Číny (aby nebyl takzvaně černobílý) tu přispěchali na pomoc „nezaujatí“ sinologové. Třeba jeden, který je tlumočníkem Miloše Zemana. Kellnerovi činovníci se pokoušeli svými drápečky ovlivnit i Univerzitu Karlovu.

V únoru psala na webu Sinopsis.cz sinoložka Olga Lomová:

„V poslední době se vedou debaty, jaké má Home Credit coby součást Prvního privatizačního fondu Petra Kellnera politické zájmy a politický vliv. Akademici, kteří sledují česko-čínské vztahy, nezávislí analytici a někteří politici tvrdí, že kvůli svým obchodním zájmům v Čínské lidové republice ovlivňuje zahraniční politiku České republiky vůči této světové velmoci, a vzdaluje nás našim spojencům v EU a USA. Představitelé PPF to popírají, prý žádné politické vazby nemají a jde jim výhradně o business. Bagatelizují kritické hlasy, označují je za nepřátelské a tu a tam za ně hrozí žalobou pro poškozování pověsti.

Debata o možné snaze PPF prosazovat zájmy Čínské lidové republiky nabývá na zvláštním významu v době, kdy Petr Kellner kupuje mediální společnost CME, kam patří televize Nova a televizní stanice v dalších postkomunistických zemích. Pokud se prodej uskuteční, nelze vyloučit, že nový vlastník, který má obchodní zájem na dobrých stycích s Komunistickou stranou Číny, bude formovat veřejné mínění způsobem vyhovujícím Čínské lidové republice. V tomto smyslu reagoval také americký senátor Marco Rubio a žádá americkou vládu, aby prověřila bezpečnostní dopady této akvizice.

Obavy z možného zprostředkování čínského vlivu a ovlivňování veřejného mínění jsou podložené dokumenty, které nedávno uveřejnilo Aktuálně.cz a z nichž vyplývá, že si PPF platila PR agenturu s úkolem vylepšovat obraz ČLR u české veřejnosti. Činila tak prostřednictvím účelově založeného institutu a ‚nezávislého experta‘, jinak tlumočníka blízkého Hradu.“

A ještě jedna pikantnost: „Počátkem ledna letošního roku se objevila zpráva, že se v budově integrovaných stranických výborů situované v supermoderní TEDA Modern Service District uvnitř zvláštní ekonomické zóny přístavního města Tiencin otevřely nové prostory, v nichž bude působit základní organizace KS Číny Home Credit China. Během ceremoniálu otevření stranických prostor předseda ZO HC ujistil přítomné soudruhy z vyšších míst, že Home Credit coby zahraniční firma ‚přikládá budování stranické organizace velkou váhu a dává tím najevo, že je rozhodnuta pevně zakořenit v Číně a v Tiencinu‘. Ze zprávy se také dovídáme, že v Home Creditu dnes již působí šest poboček komunistické organizace se dvěma sty jedenácti členy, kteří ‚pod vedením svého tajemníka pevně chovají v srdci původní ideu komunismu a jsou si vědomi svého poslání, a proto každý na své pozici usilovně pracuje, aby byl příkladem ostatním‘.“

Tak jsme zvědaví, jaký obraz Číny se bude v TV Nova objevovat. A jaké politické subjekty a osoby tam dostanou zelenou. Zatím jsme zažili, že si pan Kellner vezl z Číny prezidenta Miloše Zemana svým soukromým letadlem a vládní speciál letěl domů bez něj. Byly to peníze Petra Kellnera, které roky plynuly do Institutu Václava Klause. Jde o desítky milionů korun. Jaký mají Zeman a Klaus vztah ke komunistické Číně, to víme. Něžný, abychom to řekli jemně. A abychom nezapomněli, Kellner má velké investice i v Rusku.

Podle Forbesu má Petr Kellner majetek 310 miliard korun. Andrej Babiš je proti němu nuzák až na čtvrtém místě, u něj se to odhaduje jen na 70 miliard. (O Zdeňku Bakalovi s jeho pouhými 18 miliardami na dvanáctém místě nemá ani cenu mluvit.) Tak se můžeme těšit. Když Kellner pohne malíčkem u nohy, tak se obrazy jeho zcela nezávislých vybraných osobností budou ve snech zjevovat i lidem, co se jim normálně nic nezdá.

Jen někdo hodně naivní by si myslel, že je koupě TV Nova jen byznys, který se nedotkne svobody slova a demokratické soutěže. Pohroma na českém mediálním trhu pokračuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]