Petr Kellner odkoupí TV Nova, obchod roku schválila Evropská komise

Televizní noviny, ilustrační foto  (ČTK/PR/NOVA)

Televizní noviny, ilustrační foto | FOTO: ČTK/PR/NOVA

Evropská komise vydala očekávané rozhodnutí o převzetí mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) skupinou PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner. Verdiktu předcházel rok úředního zkoumání na různých úrovních. Transakce v hodnotě 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun) by měla být dokončena 13. října.

Ilustrační foto (TV Nova / CME)

Do CME patří televizní stanice v pěti zemích východní a střední Evropy včetně české skupiny Nova nebo slovenské televize Markíza. Komise během zkoumání akvizice spolupracovala s mnoha subjekty včetně konkurenčních médií, které jí poskytly zpětnou vazbu. Česká televize například ve svém stanovisku vyjádřila obavu z propojení PPF, Novy a operátora O2 při nákupu sportovních práv.

„Komise dospěla k závěru, že transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru,“ uvádí se v prohlášení. „Na základě šetření trhu komise zjistila, že transakce v podobě, jak byla oznámena, nebude mít dopad na postavení jiných společností na těchto trzích. Důvodem je to, že společnosti obecně nesoutěží o získání stejných sportovních práv a transakce by vedla pouze k omezenému zvýšení stávajícího podílu PPF na trhu,“ zdůvodnila komise své rozhodnutí.

Podle Bruselu není důvod k obavám ohledně postavení PPF na reklamním trhu v České republice. Zároveň Evropská komise vyloučila možnost, že by PPF vyřadila konkurenční stanice ze své nabídky v zájmu zvýhodnění vlastních televizních kanálů. Zredukovanou nabídkou by prý PPF jen poškodila své obchodní zájmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]