Petr Kolář: Putinovo Rusko je čert, kterého si Západ vykrmil, ale teď ho musí zastavit

(ČTK)

FOTO: ČTK

Petr Kolář je manažer a bývalý diplomat, v letech 1993–2012 byl zaměstnancem Ministerstva zahraničních věcí ČR a působil jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku. Nadále vstupuje do veřejného prostoru a vyjadřuje se ke stavu české demokracie a politické kultury. Patří ke kritikům autoritářských zemí, zejména Ruska a Číny. V rozhovoru pro Týdeník FORUM otevřeně komentuje ruské tradice a reálie, válku Putinova Ruska proti Ukrajině i selhávání Západu tváří v tvář aktuální ruské agresivitě.

Působil jste v Moskvě jako český velvyslanec. Jaká je vaše zkušenost s Ruskem a Rusy?
Stále mám v Rusku přátele, ale ubývá jich. Ne že by přestali být mými přáteli, jsou to lidé zakotvení v určitých hodnotách, ale proto, že pokračuje „úprk mozků“ z Ruska, bez ohledu na to, zdali je tam carský, sovětský, nebo putinovský režim. Ten svobodomyslné lidi likviduje, anebo prostě sami raději odcházejí. Potenciál Ruska tím trpí. Moji ruští přátelé jsou nyní rozptýleni po celém světě. Anebo čekají na dače u Moskvy, že si pro ně přijde tajná policie.

Když bych se měl zamyslet nad odpovědností ruských elit za Putinův režim, byl bych poněkud ostřejší. Je z nich cítit obrovská zoufalost, ale přijde mi, že se na ruskou společnost dívají svrchu stylem „já nic, já muzikant“. Jenže i my jako Západ a svobodný svět neseme za situaci v Rusku díl odpovědnosti. Nechtěli jsme vidět patologické jevy ruského režimu. Ti, co na ně upozorňovali, byli označováni za válečné štváče, což je i můj případ.

Jenže problém s Ruskem nezačal až s Putinem, ruská imperiální tradice je mnohem starší.
Jistě, příběh ruského imperialismu začal dávno před Putinem i Sovětským svazem. Můžeme jít třeba až k Ivanu Hroznému, abychom si uvědomili, že i šílenec a vrah trpící depresemi může být v Rusku považován za velkého vládce, protože přece dobyl Kazaň a prosadil v Moskvě samoděržaví. Tak už to prostě je, že pro Rusy je dobrým panovníkem ten, kdo získává nová území. Pro běžného Rusa přitom není důležité, že je to krutovládce bez úcty k lidskému životu. On totiž svého vládce obdivuje, protože se ho bojí. Vlastně platí, že pokud se Rusové někoho nebojí, tak…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články