Petr Kolář: „V Kremlu se radují, v Bruselu nechápou, ve Washingtonu se diví.“

Petr Kolář (repro ČT)

Petr Kolář | FOTO: repro ČT

U příležitosti výsledků britského referenda vydáváme tiskové prohlášení Petra Koláře, předsedy Iniciativy pro evropské hodnoty: „V Kremlu se radují, v Bruselu nechápou, ve Washingtonu se diví. Teď ale hlavně žádnou paniku. Začíná fáze střízlivění provázená těžkou kocovinou, ale z toho se probereme. Hledejme spolu s Británií východiska, která by minimalizovala škody a prospěla by jak EU, tak ostrovanům, ale hlavně demokracii. Kromě léčby institucionálních metastáz musí EU řešit zásadní otázku svého leadershipu. Vyvozovat důsledky by neměl jen David Cameron, ale i Jean Claude Juncker. Jeho chování a výhružky musel přece každý slušný člověk, a nejen v Británii, pochopit jako nechutné vydírání a jasné vybídnutí k brexitu. Jeho slova o Britech jako dezertérech jsou přesně vodou na mlýn všech, kteří zbytek Evropy chtějí rozdrobit.

Co se musí změnit? Evropská komise by měla například přestat se svými kontraproduktivními a nepromyšlenými nápady na povinné kvóty pro uprchlíky, kterými dnešní evropskou integraci skutečně rozbíjí. Evropská komise by měla otevřeně uznat, že je naprosto v pořádku, pokud se některé další státy budou chtít přestat účastnit některých integračních projektů.

Kudy teď dál? Největší smysl dává myšlenka Winstona Churchilla vyjádřená v jeho curyšském projevu v roce 1946. Spolupráce Spojených států amerických, evropských liberálních demokracií a dalších svobodných států, které ve světě existují. Tyto tři bloky dávají dohromady sebevědomé demokratické státy, které se respektují a chápou, že míra sdílené suverenity má být taková, aby nás posilovala, ne ponižovala. Jen tak se ubráníme agresivním diktátorům nebo zhoubným nenávistným ideologiím, jako je islamismus.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner