Přestože se v posledních týdnech objevilo docela dost osobností, které oznámily, že budou usilovat o svou prezidentskou kandidaturu, potenciálním uchazečem s největší šancí porazit předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který svůj případný záměr ucházet se o funkci hlavy státu chce zveřejnit až na poslední chvíli, zůstává generál ve výslužbě Petr Pavel. Pozoruhodné je, jak málo toho víme o jeho názorech na politické a společenské otázky i aktuální problémy, které Česká republika řeší. Místy to skoro až vypadá, že je to jeho strategie, ke které se záměrně uchyluje.
Podle nejnovějšího květnového prezidentského volebního modelu agentury Median by Andrej Babiš získal 28,5 procenta hlasů, Petr Pavel 19,5 procenta, na třetí příčce by se umístil odborářský předák Josef Středula se 7,5 procenty a na čtvrté senátor a někdejší kandidát na prezidenta Pavel Fischer se 6,5 procenty.
Velmi podobná je také situace ohledně kurzů, které na jednotlivé možné prezidentské uchazeče vypisují bookmakeři. Podle Fortuny má nejlepší kurz Babiš (2.20) a Pavel (2.95), za kterými následuje ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (11.00) a Pavel Fischer s Josefem Středulou (oba po 12.00). Tipsport má vypsané kurzy na prezidentské adepty a jejich pořadí velmi podobné. Jenom u Fischera a Středuly je větší rozdíl (na prvního je kurz 12.00 a na druhého 13.50).
Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel si tak vede velmi dobře a drží si pozici nejvážnějšího případného soupeře šéfa ANO Andreje Babiše. Pavel se však bohužel trochu zamotal do toho, jak to s jeho prezidentskou kandidaturou ve skutečnosti je, a zbytečně vyvolává dojem, že až příliš taktizuje – výsledkem je spíše zmatek.
Pavlovy drahoty
V rozhovoru pro Aktuálně.cz tak minulý týden prohlásil: „Jsem pevně rozhodnutý do prezidentské volby jít. Oficiální oznámení kandidatury považuji spíše za věc konkrétní taktiky a vhodného času. Ten zatím nenastal.“ Na doplňující dotaz, kdy ji tedy oficiálně oznámí, pak odpověděl, že nechce zatím specifikovat datum s tím, že by to viděl nejspíš na konec léta nebo začátek nového školního roku.
Moc velký smysl to nedává. Pokud je Petr Pavel rozhodnutý kandidovat, proč to rovnou neoznámí? A není tohle nakonec také oznámení? V čem se to vlastně liší? Proč generál ve výslužbě dělá takové drahoty? Na co čeká, nebylo během zmíněného rozhovoru jasné ani Radku Bartoníčkovi, který ho vedl.
Pavel na jeho poznámku v tomto smyslu následně reagoval: „Nevnímám to jako oficiální vyhlášení kandidatury. Jde o čistě praktickou věc, kterou reagujeme na zájem lidí zvenku. Všichni mají pocit, že napětí stoupá, ostatní kandidáti už sbírají podpisy, zatímco my mlčíme. Nechci budit dojem, že lavíruji, jestli do kandidatury jít. Tak to není, jsem rozhodnutý. Ale pokud jde o samotné ohlášení a start kampaně, tak na to teď nevidím správný čas. Podívejte se, lidé nyní žijí strachem z války a strachem z dopadů na jejich životy. Pak budou komunální a senátní volby a já si opravdu myslím, že není úplně šťastné, abych do toho míchal oficiální oznámení své kandidatury. Prezidentský úřad si zaslouží vážnost a je lepší přijít s kandidaturou, až lidé uzavřou kapitolu komunální a senátní volby.“
Významné hendikepy
Takže si to shrňme, Petr Pavel nechce budit dojem, že váhá a lavíruje, ovšem kandidaturu ještě oznamovat nechce. Zajímavé. Můžeme být rádi, že zvolil jiný postup než Andrej Babiš a aspoň netvrdí, že si svůj záměr ucházet se o prezidentskou kandidaturu musí teprve rozmyslet a rozhodne se až později, ale popravdě i tento přístup působí celkem podivně.
Ještě větší problém je to, jak zřídka a nedostatečně se Petr Pavel vyjadřuje k aktuálním problémům vyjma války na Ukrajině a otázek bezpečnosti a jak málo toho celkově víme o jeho názorech. Na facebooku tak před několika dny uvedl: „Máme tady celou řadu problémů, ať už je to energetika, důchody, vzdělávání, transformace průmyslu, k řešení těchto věcí by odborníci měli hodně přispět. Prezident může tyto debaty moderovat a navrhovat řešení.“ Chtělo by to ale slyšet, co si o nich myslí sám Pavel a co navrhuje on osobně.
Ohledně cen energií pak někdejší předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance na své facebookové stránce minulý týden napsal: „Drastický nárůst cen energií je krize, k jejímuž řešení je třeba přistoupit jako k jakékoli jiné krizi. Jednat rychle, svolat odborníky, dát na stůl několik řešení, vybrat to optimální a jasně komunikovat jeho výhody, nevýhody a plán realizace.“ To jsme se toho opět příliš nedozvěděli.
Ve výsledku jde o zásadní hendikepy, které bude muset Petr Pavel napravit, ale vzhledem k tomu, že svoji oficiální kandidaturu stále ještě neoznámil a v následujících týdnech tak ani neučiní, dá se předpokládat, že i s tím, aby na nich pracoval, si dá načas. Snad to zvládne ještě před samotnou prezidentskou volbou.