Petr Pavel navštíví po inauguraci schůzi obou komor parlamentu. Vrátili jsme se do normálu, shodli se ústavní činitelé

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), nově zvolený prezident Petr Pavel a předseda senátu Miloš Vystrčil na schůzce v senátu (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), nově zvolený prezident Petr Pavel a předseda senátu Miloš Vystrčil na schůzce v senátu | FOTO: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel navštíví po březnové inauguraci schůze obou komor parlamentu. Schůze senátu by se měl zúčastnit 29. března, na jednání sněmovny přijde ihned po složení slibu 9. března. Předseda horní komory Vystrčil (ODS) a předsedkyně poslanecké sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) to oznámili po středečním jednání nejvyšších ústavních činitelů s budoucí hlavou státu.

„Velmi si vážím toho, že pan zvolený prezident přijal pozvání na schůzi senátu, která se bude konat 29. března. Budeme mít poprvé možnost, aby k nám promluvil. Stávající prezident do senátu v poslední době nechodil,“ uvedl Miloš Vystrčil na tiskové konferenci po společné večeři. Všichni tři nejvyšší ústavní činitelé a nově zvolený prezident se podle Vystrčila také shodli na tom, že budou velmi intenzivně spolupracovat v oblastech, ve kterých mají společné zájmy. Jedná se například o fungování Ústavního soudu.

(FORUM 24)

Schůze poslanecké sněmovny by se měl nově zvolený prezident Petr Pavel zúčastnit hned po své inauguraci 9. března. „Měli jsme příležitost hovořit o prvním takovém setkáním, které proběhne k příležitosti složení slibu prezidenta, která se uskuteční na pražském hradě na společné schůzi senátu a poslanecké sněmovny 9. března ve 14 hodin,“ řekla Pekarová Adamová s tím, že schůzi ještě nesvolala, ale plánuje tak učinit. „V poslanecké sněmovně kdykoliv rádi uvítáme prezidenta republiky,“ dodala šéfka dolní komory parlamentu.

Pro Pavla jsou setkání nejvyšších ústavních činitelů návratem k normálu. „K něčemu, co bychom neměli považovat za něco vyjímatelného, ale za něco standardního. Zastupujeme tady snahu normálně komunikovat, koordinovat kroky ve prospěch občanů země,“ řekl. Setkávat by se měli ve stejném složení jednou za čtvrt roku. „Bavili jsme se o tom, jaká bude míra naší koordinace, máme na sebe nejen mobilní telefony, ale v kontaktu jsou i naše týmy, mluvčí a jsme připraveni koordinovat naše aktivity,“ popsal nově zvolený prezident průběh jednání.

I podle premiéra Petra Fialy (ODS) se schůzkami ústavních činitelů vrací Česká republika k normálu a k něčemu, co by mělo být samozřejmé. „Myslím si, že to, že jsme s tím dnes začali, ještě několik týdnu před tím, než nově zvolený prezident nastoupí do své funkce, je důležitý signál. Uvědomujeme si, jak je tato komunikace důležitá a jak nám chybělo to, že v posledním obdobím něco takového nebylo,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články