Pavel podepíše nižší valorizaci důchodů. Má však pochybnosti o ústavnosti

Prezident Petr Pavel (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Prezident Petr Pavel | FOTO: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

Prezident Petr Pavel podepíše vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Oznámil to na středeční tiskové konferenci v Hrzánském paláci. Senioři si tak od června polepší v průměru o 760 korun měsíčně. Podle dosavadních pravidel by penze vzrostly o 1770 korun.

„Rozhodování to nebylo lehké. Žádné řešení není dobré a rozhodně není dobré pro všechny. Snažil jsem se naslouchat argumentům jak vlády, tak opozice,“ prohlásil v úvodu tiskové konference Pavel. „Zákon jsem se rozhodl podepsat,“ oznámil později s tím, že má však stále pochybnosti o tom, zda novela není v rozporu s Ústavou ČR.

Karel Havlíček (ANO), Jindřich Rajchl (ČTK / Kamaryt Michal / Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Podle prezidenta je proto nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud. To už dříve avizovalo opoziční hnutí ANO. Ve středu odpoledne nakonec potvrdilo, že se na soud obrátí.

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová prohlásila, že na tom nebude spolupracovat s dalším opozičním hnutím SPD, ač to ještě její poslanecký klub neprobíral. Pokud by se opozice v souvislosti s novelou na Ústavní soud neobrátila, udělal by tak podle svých slov prezident Pavel.

Pavel zkritizoval vládu

Ten zároveň řekl, že rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že kabinet Petra Fialy (ODS) prosadil novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve sněmovně. „Skutečně v tomto případě byl použit sporným způsobem,“ oznámil Pavel na tiskové konferenci.

Za pravdu však dal i vládě. „Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné,“ vzkázal prezident. Kabinetu ale vytkl nedostatečnou komunikaci o celé záležitosti. Vadí mu i to, že vláda nezahrnula potřebné peníze na mimořádnou valorizaci penzí do rozpočtu, přestože na to byla opakovaně upozorňována.

(FORUM 24)

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

V případě, že by Pavel novelu vetoval, poslanecké sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho rozhodnutí včas. Kabinet poukazoval na to, že předloha musí vyjít ve Sbírce zákonů do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

Zmrazení platů politiků

Prezident Pavel také vyzval vládu, aby s opozicí nalezla řešení v otázce zmrazení platů ústavních činitelů. Není podle něj možné snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat platy ústavních činitelů na současné výši. Vládu na tiskové konferenci zkritizoval za to, že minulý týden zamítla koaliční většinou zařazení návrhu opozice na projednání platů ústavních činitelů na jednání sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články