Petr Pavel: Pokud nás někdo potáhne ještě víc do Ruska, zvážím kandidaturu

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Pokud by chtěl na příštího prezidenta kandidovat někdo, kdo by Českou republiku táhl ještě více do Ruska a blížili bychom se poměrům v Maďarsku, Petr Pavel by zvažoval kandidaturu na prezidenta. V tomto smyslu se bývalý nejvyšší voják Armády ČR a NATO vyjádřil v rozhovoru s Pavlem Štruncem.

Generál opět zopakoval, že nemá ambice vstupovat do politiky. Po odchodu z armády ovšem jezdí po republice a na besedách vyvrací různé mýty o NATO, EU, mezinárodní politice, obraně a bezpečnosti. Po odchodu do civilu řekl, že chce být angažovaným občanem a pomáhat České republice tak, jak mu jeho zkušenosti a kompetence dovolují. Na podporu případné kandidatury Petra Pavla na post prezidenta existuje mnoho iniciativ na sociálních sítích. Petr Pavel kandidaturu vždy odmítal. Před posledními volbami řekl, že musí dokončit svoji misi v NATO. Nyní je na odpočinku.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Nemám ambice vstupovat právě teď do politiky, ale svůj postoj bych přehodnotil, pokud by u ostatních kandidátů na prezidenta reálně hrozilo, že by s jejich pomocí Česko mělo směřovat blíže k Rusku a Číně nebo by hrozila jeho proměna do podoby současného Maďarska. V takové zemi bych žít nechtěl a začal bych přemýšlet nad tím, co bych mohl a měl udělat,“ konstatoval Petr Pavel v uvedeném rozhovoru. Zároveň také doplnil, že politiky, kteří tyto tendence na tuzemské politické scéně mají, vidí.

Petr Pavel dlouhodobě varuje před aktivitami Číny a Ruska. Rusko je podle něj pro Českou republiku větší hrozbou než teroristé. Čína a Rusko se podle generála snaží polarizovat společnost a řídí se osvědčeným „rozděl a panuj“. „Za posledních dvacet až třicet let nedošlo ve vztazích s Ruskem k žádnému posunu, a upínat se k budování vztahů s touto mocností by bylo zbavování se práva na sebeurčení,“ uvedl Petr Pavel v březnu na besedě v Brně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články