Petr Pavel: Pomoc spolupracovníkům Armády ČR v Afghánistánu je věc vojenské cti

Armádní generál Petr Pavel  (ČTK)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: ČTK

Bleskový pád Afghánistánu, zmatená a nefunkční pomoc vlády Andreje Babiše tamním spolupracovníkům Armády ČR i Čechům z ambasády. Jednoznačné téma posledních hodin a dní. Proč pomoc tak vázne? Co změny v Afghánistánu znamenají pro NATO a měla vůbec afghánská armáda šanci svoji zemi ubránit? Na tyto otázky odpověděl v krátkém rozhovoru Petr Pavel, bývalý nejvýše postavený voják v NATO a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Jak hodnotíte bleskové převzetí země hnutím Tálibán? Čekal jste tak rychlý postup? Měla tamní armáda vůbec šanci svůj stát a režim ubránit bez pomoci Západu?

Afghánská armáda nebyla dostatečně připravena na to, aby mohla plnohodnotně a bez pomoci spojenců zajistit bezpečnost své země. Kromě některých klíčových schopností jí chybělo to základní – vnímání afghánské identity jako hodnoty, pro kterou by byli ochotni přinést nějakou oběť. Afghánské bezpečnostní síly se dlouhodobě potýkaly s problémem korupce, dezerce a nízké bojové morálky. Za tohoto stavu bezpečnostních složek a při absenci dohody a mírovém uspořádání mezi Tálibánem a afghánskou vládou byl odchod předčasný.

Co bude změna v Afghánistánu znamenat pro NATO?

NATO by v této situaci mělo celý vývoj velmi detailně analyzovat a poučit se z chyb, ke kterým došlo. Pochybení vnímám v tom, že si mnohonárodní koalice stanovila kritéria úspěchu mise a podmínek pro odchod, ale nakonec je v závěru mise úplně opustila a jakékoli hodnocení situace v zemi nahradilo jediné kritérium – symbolické datum, kdy ze země odejít. Důsledky snahy prezidentů Trumpa a později Bidena dostát slibům daným americké veřejnosti a přivést vojáky zpátky domů bez ohledu na splnění cílů mise, kterou USA samy iniciovaly, by měly být poučením pro nás všechny.

Jak hodnotíte postup ČR v pomoci spolupracovníkům Armády ČR? Dosud působí až skandálně laxně a pomalu.

Vnímám chybu hlavně v komunikaci, kdy vláda pod záminkou utajování informací nesdělila ani nic obecného, z čeho by si veřejnost mohla udělat představu, že je proces v běhu. Ale přílet ranního letadla z Kábulu svědčí o tom, že tomu vláda pozornost věnuje. Věřím, že vláda udělá vše proto, aby těm, kdo nám v boji pomáhali, pomohla. Je to věc vojenské cti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]